Edinburgh Tournament - Handicap Singles (Edinburgh Croquet Cup)

Handicap Singles unrestricted (Edinburgh Croquet Cup)

The trophy was donated by Edinburgh Croquet Club members in 1969.

Roll of honour:

1969

R.M. Milne (4)

1972       

W.M. Spalding (1)

1973       

F.V.X. Norton (4)

1974       

F.V.X. Norton (3)

1975       

I.H. Wright (½)

1976       

R. ap W. Williams (3)

1977       

M. Lauder (9)

1978       

M.P.W. Smith (8)

1979       

R.M. Milne (2)

1980       

R.E. Wallis (3)

1981       

P.W. Thompson (9)

1982       

A.H.M. Adam (7)

1983       

R. ap W. Williams (1½)

1984       

M. Elder (10)

1985       

A.H.M. Adam (3½)

1986       

M.P.W. Smith (5½)

1987       

P.W. Thompson (4)

1988       

M.J. O’Connell (13)

1989       

G. Coull (12)

1990       

C.M. van Griethuysen (3)

1991       

D.P. Arnot (9)

1992       

R. Dourthe (8)

1993       

N.T. Gardner (9)

1994       

B.R.P. Murdoch (6)

1995       

F.R. McInnes (16)

1996       

R. ap W. Williams (1)

1997       

J.G. Potter (9)

1998       

P.W. Thompson (4½)

1999       

B.R.P. Murdoch (3)

2000       

P.J. Kirby (5)

2001       

I.H. Wright (12)

2002       

D.A. Tester (4½)

2003       

R.G. Lay (14)

2004       

G. Holland (16, then 12)

2005       

J.R. Hopgood

2006       

R.M. Stevens

2007       

F.R. McInnes

2008       

J.R. Hopgood

2009       

G.O. Brightwell

2010       

A.A. Wilson

2011       

F.R. McInnes

2012       

F.R. McInnes

 

 

Results:

1969:     Round 1:
R.F.O. Kemp (3) beat Cmdr. J.E. Rowe (7) +22
Round 2:
K.H. Paterson (3½) beat J.O’D. Alexander (4) +19
F.V.X. Norton (10) beat B. Lloyd-Pratt (-3) +18
Mrs C.A. Rowe (9) beat D. Moorcraft (2½) +17
R.F.O. Kemp beat M.A. Brougham (7) +11
R.M. Milne (2½) beat I. Forrester (9) +20
Col. G. Wheeler (1) beat D.C. Caporn (½) +7
D.I. Nichols (0) beat D.L. Lackie (7) +10
Dr. Humphreys (9) beat Mrs C. Lackie (12) +15
Round 3:
F.V.X. Norton beat K.H. Paterson +24
R.F.O. Kemp beat Mrs C.A. Rowe +15
R.M. Milne beat Col. G. Wheeler +15
D.I. Nichols beat Dr. Humphreys +13
Semi-finals:
F.V.X. Norton beat R.F.O. Kemp +7
R.M. Milne beat D.I. Nichols +26
Final:
R.M. Milne beat F.V.X. Norton +12

1972:     22 entries
Final:
W.M. Spalding (1) beat D.C. Willetts (6) +11

1973:     Round 1:
R.M. Milne (½) beat J.E. Rowe (5) +22
W.M. Spalding (0) beat Miss A.M. Murray (8) +9
J.O’D. Alexander (4) beat R.O. Calder (4) +11
S.J.H. Wright (3) beat J. White (8) +16
Round 2:
R.M. Milne beat W.M. Spalding +26
F.V.X. Norton (4) beat Mrs L. Armstrong (11) +17
Mrs V.M. Macpherson (8) beat J. Shearer (8) +8
C.J. Tait (7) beat S. Laidlaw (14) +21
I.H. Wright (0) beat Mrs D.M. Aubrey (2) +25
R.F.O. Kemp (2) beat J.C. McCulloch (7) +23
R.A. Carte (1½) beat Mrs C.A. Rowe (7) +6
S.J.H. Wright beat J.O’D. Alexander +19
Round 3:
F.V.X. Norton beat R.M. Milne +26
C.J. Tait beat Mrs V.M. Macpherson +13
I.H. Wright beat R.F.O. Kemp +3
S.J.H. Wright beat R.A. Carte +7
Semi-finals:
F.V.X. Norton beat C.J. Tait +26
S.J.H. Wright beat I.H. Wright +25
Final:
F.V.X. Norton beat S.J.H. Wright +12

1974:     Round 1: 
Mrs V.M. Macpherson (9) beat Miss D. Morgan (3) +7
F.V.X. Norton (3) beat J.C. McCulloch (9) +1
D.C. Willetts (6.5) beat P. Crawford (4.5) +10
Round 2:
J.E. Rowe (9) beat Mrs D. Brown (15) +19
I.H. Wright (1.5) beat Miss A.M. Murray (10) +10
F.V.X. Norton beat Mrs V.M. Macpherson +13
D. Russell (-0.5) beat Mrs C.A. Rowe (8) +2
S.J.H. Wright (0) beat D.C. Willetts +1
R.O. Calder (6) beat Mrs E. Russell (3) +2
J.G. White (7) beat A. Saalfeld (4) +4
C.J. Tait (9) beat Mrs S. Willetts (9) +8
Quarter-finals: 
J.E. Rowe beat I.H. Wright +7
F.V.X. Norton beat D. Russell +5
R.O. Calder beat S.J.H. Wright +8
J.G. White beat C.J. Tait +5
Semi-finals: 
F.V.X. Norton beat J.E. Rowe +12
R.O. Calder beat J.G. White +12
Final:
 F.V.X. Norton beat R.O. Calder +15

1975:     Round 1: 
R.F.O. Kemp (4) beat R. Forth (9) +4
F.V.X. Norton (2) beat Mrs C.A. Rowe (7) +4
J.G. White (5) beat Mrs V. Macpherson (8) +12
R.O. Calder (3) beat R. Williams (3½) +4
S.J.H. Wright (0) beat A.D. Lamont (12) +5
I.H. Wright (½) beat Miss A.M. Murray (9) +12
C.J. Tait (9) beat J. Ferguson (12) +11
D. Anderson (11) beat J.E. Rowe (8) +16
Round 2: 
F.V.X. Norton beat R.F.O. Kemp +14
J.G. White beat R.O. Calder +10
I.H. Wright beat S.J.H. Wright +2
D. Anderson beat C.J. Tait +8
Semi-finals: 
J.G. White beat F.V.X. Norton +10
I.H. Wright beat D. Anderson +14
Final: 
I.H. Wright beat J.G. White +3

              Consolation Event:
Round 1: 
R. Forth beat Mrs C.A. Rowe +19
R. Williams beat Mrs V. Macpherson +17
A.D. Lamont beat Miss A.M. Murray +8
Round 2: 
R. Forth beat R. Williams +14
J.E. Rowe beat A.D. Lamont +1
Final: 
J.E. Rowe beat R. Forth +3

1976:     Round 1: 
I.H. Wright (-½) beat Mrs D. Brown (11) +20
A.D. Lamont (9) beat P.J. Barnes (5) +16
J.G. White (4) beat Mrs C.A. Rowe (6½) +2T
F.V.X. Norton (1) beat R.O. Calder (3) +9
R.N. Maclean (1½) beat S. Tones (10) +19
J.A. Gordon (6½) beat Mrs J.S. Morrison (14) +16
G. Henshaw (3) beat C.J. Tait (7) +10
J.E. Rowe (7) beat D.C. Willetts (6) +5
Miss A.M. Murray (9) beat M.P.W. Smith (9) +6
R. Williams (3) beat Mrs V.M. Macpherson (7) +12
A. Scott (12) beat R. Seiger (11) +14
W.G. Masterton (9) beat J.C. Shearer (8) +3T
Round 2: 
Mrs S. Willetts (8) beat Mrs H.R. Wright (13) +19
I.H. Wright beat A.D. Lamont +18
F.V.X. Norton beat J.G. White +10
R.N. Maclean beat J.A. Gordon +17
J.E. Rowe beat G. Henshaw +10
R. Williams beat Miss A.M. Murray +1T
A. Scott beat W.G. Masterton +9
S.J.H. Wright (-1) beat R. Forth (8) +20
Round 3: 
I.H. Wright beat Mrs S. Willetts +14
F.V.X. Norton beat R.N. Maclean +12T
R. Williams beat J.E. Rowe +14
A. Scott beat S.J.H. Wright +1T
Semi-finals: 
I.H. Wright beat F.V.X. Norton +6
R. Williams beat A. Scott +13
Final: 
Rod Williams beat Ian Wright +14

1977:     Round 1: 
A. Girling (4½) beat R. Weyndling (11) +5T
A.D. Lamont (9) beat I.H. Wright (-½) +4
G. Henshaw (3) beat R.C. Jones (11) +10
J.C. Shearer (7) beat J.C. McCulloch (9) +5T
S. Malin (4) beat R. Fletcher (7) +5
Mrs M. Wright (13) beat Mrs J.S. Morrison (14) +15
F.V.X. Norton (0) beat E. Mackenzie-Bowie (9) +11
Mrs M. Lauder (9) beat C.J. Tait (6) +12T
Mrs V.M. Macpherson (6½) beat Mrs C.A. Rowe (5½) +4T
R.O. Calder (3) beat R. Forth (7½) +6T
Round 2: 
A. Girling beat A.D. Lamont +18
J.C. Shearer beat G. Henshaw +16
S. Malin beat Mrs M. Wright +16
Mrs M. Lauder beat F.V.X. Norton +4
Mrs V.M. Macpherson beat R. Williams (2) +3T
R. Milne (1) beat R.O. Calder +5
A. Scott (11) beat J.E. Rowe (6) +6T
Round 3: 
A. Girling w/o
J.C. Shearer beat S. Malin +7
Mrs M. Lauder beat Mrs V.M. Macpherson +15
R. Milne beat A. Scott +10
Semi-finals: 
A. Girling beat J.C. Shearer +1T
Mrs M. Lauder beat R. Milne +5
Final: 
Mrs M. Lauder beat A. Girling +10

1978:     Round 1: 
G.L. Anderson (6) beat C.J. Tait (6½) +23
A.H.M. Adam (9) beat T.W. Smith (4) +12
I.H. Wright (1) beat Mrs V.M. Macpherson (7) +4
M.P.W. Smith (8) beat A.D. Lamont (9) +20
L. Middleton (6) beat R.E. Wallis (3½) +12
R. Williams (2½) beat R.O. Calder (4) +18
S.R.C. Malin (4) beat E. Mackenzie-Bowie (4½) +22
Round 2: 
G.L. Anderson beat A.H.M. Adam +12
M.P.W. Smith beat I.H. Wright +19
R. Williams beat L. Middleton +5
Mrs M. Lauder (7) beat S.R.C. Malin +1
Semi-finals: 
M.P.W. Smith beat G.L. Anderson +12
R. Williams beat Mrs M. Lauder +9
Final: 
M.P.W. Smith beat R. Williams +7

1979:     Round 1: 
P.G. Simpson (10) w/o
I.H. Wright (1) beat S.R.C. Malin (4) +16
M.P.W. Smith (6) beat A.D. Lamont (8) +8
C.J. Tait (8) w/o
E. Mackenzie-Bowie (3) beat R. Williams (2½) +12
R.O. Calder (4) beat Geo Anderson (12) +14
Round 2: 
R.M. Milne (2) w/o
A.G.M. Hunter (11) beat R. Wood (1) +3T
Mrs M. Lauder (6½) beat P.G. Simpson +6
M.P.W. Smith beat I.H. Wright +3
E. Mackenzie-Bowie beat C.J. Tait +8
A.H.M. Adam (8) beat R.O. Calder +14
Mrs V.M. Macpherson (7) beat R. Forth (7) +20
F.V.X. Norton (½) beat G.L. Anderson (4) +6
Round 3: 
R.M. Milne beat A.G.M. Hunter +21
M.P.W. Smith beat Mrs M. Lauder +7
E. Mackenzie-Bowie beat A.H.M. Adam +3T
F.V.X. Norton beat Mrs V.M. Macpherson +12
Semi-finals: 
R.M. Milne beat M.P.W. Smith +9
F.V.X. Norton beat E. Mackenzie-Bowie +21
Final: 
R.M. Milne beat F.V.X. Norton +9

1980:     Round 1: 
J.E. Rowe (6½) beat A. Ramsay (16) +7
R.E. Wallis (3) beat Mrs V.M. Macpherson (7) +5
Round 2: 
S.R. Malin (4) beat G.C. Roy (7) +12
R.M. Milne (1½) beat A.G.M. Hunter (8) +3
R.O. Calder (5½) beat C.I. Morrison (16) +15
J.E. Rowe beat A.D. Lamont (8) +3
R.E. Wallis beat Mrs M. Lauder (6½) +5
C.J. Tait (8) beat L.J. Fotheringham (14) +16
R. Williams (2½) beat R. Forth (8) +14
J. Lomax (7) beat Mrs C.A. Rowe (5) +7T
Round 3: 
R.M. Milne beat S.R. Malin +6
J.E. Rowe beat R.O. Calder +13
R.E. Wallis beat C.J. Tait +21
J. Lomax beat R. Williams +16
Semi-finals: 
R.M. Milne beat J.E. Rowe +7
R.E. Wallis beat J. Lomax +11
Final: 
R.E. Wallis beat R.M. Milne +11

1981:     Round 1:
C.I. Morrison (16) beat A.D. Lamont (8) +10T
E. Mackenzie-Bowie (2½) beat Geo Anderson (10) +13
P.W. Thompson (9) beat Mrs G. Clark (16) +15
P.W.P. Campion (6) beat Mrs C.A. Rowe (5) +1T
C.J. Tait (8) w/o
Mrs M. Lauder (5½) beat Mrs M. Wright (13) +8
Round 2:
P. Boddington (7) beat F.R. Bishop (16) +22
J.E. Rowe (6½) beat G.C. Roy (3) +12
C.I. Morrison beat E. Mackenzie-Bowie +8T
P.W. Thompson beat P.W.P. Campion +8
Mrs M. Lauder beat C.J. Tait +10
A.M. Ramsay (14) w/o
Mrs V.M. Macpherson (7) beat J. Lomax (6½) +4T
A.G.M. Hunter (8) beat R.O. Calder (5½) +5T
Round 3:
J.E. Rowe beat P. Boddington +20
P.W. Thompson beat C.I. Morrison +8
Mrs M. Lauder beat A.M. Ramsay +7
A.G.M. Hunter beat Mrs V.M. Macpherson +5T
Semi-finals:
P.W. Thompson beat J.E. Rowe +13
Mrs M. Lauder beat A.G.M. Hunter +11
Final:
P.W. Thompson beat Mrs M. Lauder +8

1982:     Round 1:
A.M. Ramsay beat Mrs M. Wright +6
R. Hissett beat J.E. Rowe +11
F. Mann beat Mrs C.A. Rowe +4
A.H.M. Adam beat Miss McCorkindale +19
P. Thompson beat Mrs G. Clark +11
Round 2:
C.I. Morrison beat C.J. Tait +1T
W. Scarr beat Mrs M. Lauder +6
A.M. Ramsay beat L.J. Fotheringham +4
R. Hissett beat F. Mann +4T
A.H.M. Adam beat P. Thompson +1T
Mrs E. Scarr beat Miss C.M. van Griethuysen +17
A.G.M. Hunter beat A.D. Lamont +3T
G. Anderson beat R. Williams +6T
Round 3:
W. Scarr beat C.I. Morrison +6
R. Hissett beat A. Ramsay +19
A.H.M. Adam beat Mrs E. Scarr +19
A.G.M. Hunter beat G. Anderson +25
Semi-finals:
R. Hissett beat W. Scarr +10
A.H.M. Adam beat A.G.M. Hunter +1T
Final:
A.H.M. Adam beat R. Hissett +6T

1983:     No details found in Bulletin 27 (April 1984)
final: 
Rod Williams beat George Anderson

1984:     No details found
Winner:
M. Elder

1985:     Qualifying Round 1:
A.H.M. Adam beat M.P.W. Smith +12
W.G. Masterton beat D. Warhurst +9T
Mrs M. Fotheringham beat R. Hissett +17
G. Anderson beat R.ap W. Williams +5T
A.M. Ramsay beat Mrs G.L. Clark +16
C.G. Waterfield beat A.G.M. Hunter +17
G.N. Leech beat K.S. Hammond +6
A.D. Lamont beat D. Jesson-Dibley +13
C.M. van Griethuysen beat I.H. Wright +25
A.H.M. Adam beat Mrs M.G. Wright +9
Qualifying Round 2:
D. Warhurst beat Mrs M.G. Wright +13
M.P.W. Smith beat R. Hissett +2
R.ap W. Williams beat W.G. Masterton +18
A.M. Ramsay beat Mrs M. Fotheringham +12
G. Anderson beat C.G. Waterfield +1T
K.S. Hammond beat Mrs G.L. Clark +10T
A.G.M. Hunter beat D. Jesson-Dibley +16
I.H. Wright beat G.N. Leech +11T
A.D. Lamont beat C.M. van Griethuysen +15
Qualifying Round 3:
A.H.M. Adam beat R. Hissett +1
R.ap W. Williams beat Mrs M.G. Wright +14
A.M. Ramsay beat M.P.W. Smith +16
C.G. Waterfield beat W.G. Masterton +16T
Mrs M. Fotheringham beat K.S. Hammond +12
G. Anderson beat D. Jesson-Dibley +6T
I.H. Wright beat Mrs G.L. Clark +18
A.G.M. Hunter beat C.M. van Griethuysen +3T
A.D. Lamont beat G.N. Leech +21
R. Hissett beat D. Warhurst +13
Qualifying Round 4:
R.ap W. Williams beat D. Warhurst +26
A.H.M. Adam beat A. Ramsay +1T
C.G. Waterfield beat Mrs M.G. Wright +17
M.P.W. Smith beat K.S. Hammond +11
W.G. Masterton beat D. Jesson-Dibley +12
Mrs M. Fotheringham beat I.H. Wright +1
G. Anderson beat C.M. van Griethuysen +7
A.D. Lamont beat Mrs G.L. Clark +20
G.N. Leech beat A.G.M. Hunter +7T
Main event KO (four qualifying wins):
Semi-final:
G. Anderson beat A.D. Lamont +3T
Final:
A.H.M. Adam beat G. Anderson +6T

1986:     Round 1:
B.R.P. Murdoch beat Mrs C.A. Rowe +9T
Mrs M. Fotheringham beat R.F. Ottley +15T
T.P. Greenwood beat A.D. Lamont +19
A.M. Ramsay beat R. Williams +14
G. Anderson beat F. Mann +9
D.C. Willetts beat A. Nisbet +6
P.G. Simpson beat B.G. Hallam +11
R. Weaver beat N. Smith +10
C.M. van Griethuysen beat Mrs M.G. Wright +8
M.P.W. Smith beat I.H. Wright +1
P.W. Thompson beat Mrs G.L. Clark +19
C.G. Waterfield beat A.G.M. Hunter +23
R. Hissett beat D.R. Appleton +18
C.D. McArthur beat W.G. Masterton +1T
Round 2:
B.R.P. Murdoch beat A.H.M. Adam +3T
T.P. Greenwood beat Mrs M. Fotheringham +6
G. Anderson beat A.M. Ramsay +6
P.G. Simpson beat D.C. Willetts +6
R. Weaver beat C.M. van Griethuysen +7
M.P.W. Smith beat P.W. Thompson +11
C.G. Waterfield beat R. Hissett +12
C.D. McArthur beat D.S. Warhurst +1T
Round 3:
T.P. Greenwood beat B.R.P. Murdoch +7
G. Anderson beat P.G. Simpson +20
M.P.W. Smith beat R. Weaver +20
C.G. Waterfield beat C.D. McArthur +14
Semi-finals:
T.P. Greenwood beat G. Anderson +4
M.P.W. Smith beat C.G. Waterfield +2T
Final:
M.P.W. Smith beat T.P. Greenwood +23

1987:     Round 1:
Miss Ann Rutter (18) beat Mrs Jean Morrison (18) +17
Reg Forth (10) beat Colin McArthur (10) +4T
Rod Williams (1½) beat Ian Wright (2) +12
Phillip Simpson (6½) beat Paul Campion (5) +13
Roger Hissett (7) beat Miss Fiona McCoig (4½) +3T
Mrs Mary Fotheringham (9) beat Niall Smith (11) +5T
Alastair Hunter (5½) beat Malcolm Smith (4½) +1T
Brian Murdoch (13) beat Dr Corla van Griethuysen (5) +2T
Peter Thompson (4) beat Mrs Mona Wright (12) +12
Tony Mann (16) beat Mrs Christine Kerr (18) +20
Charles Waterfield (8) beat Mrs Grace Clark (17) +16
Drew Nisbet (9) beat Bill Masterton (7) +8T
Fred Mann (8) beat David Warhurst (4½) +10
Donald Lamont (8) beat Ray Ottley (12) +2T
Round 2:
Reg Forth beat Miss Ann Rutter +2T
Rod Williams beat Phillip Simpson +6
Roger Hissett beat Mrs Mary Fotheringham +17
Alastair Hunter beat Brian Murdoch +1T
Peter Thompson beat Tony Mann +12
Charles Waterfield beat Drew Nisbet +18
Fred Mann beat Donald Lamont +19
Alasdair Adam (4) beat Mrs Carol Rowe (6) +18
Round 3:
Rod Williams beat Reg Forth +23
Roger Hissett beat Alastair Hunter +16
Peter Thompson beat Charles Waterfield +12
Fred Mann beat Alasdair Adam +23
Semi-finals:
Rod Williams beat Roger Hissett +9
Peter Thompson beat Fred Mann +12
Final:
Peter Thompson beat Rod Williams +26

1988:     Final:
Malcolm O’Connell (13) beat Hamish Hall (11) +4T

1989:     Round 1: 
C.A. Rowe beat F. Mann +1
I.H. Wright beat R. Ottley +11
T. Quin beat J. Beech +4
D. Warhurst beat J. Hearnshaw +8
A. Judge beat N.T. Gardner w/o
V. George beat M. Lauder +16
P. Thompson beat G. Anderson +4
M. Ranshaw beat M.J. O’Connell +21
R. Hissett beat P. George +10
M. Fotheringham beat A. Mann +5
D. Willetts beat R. Forth +12
M.P.W. Smith beat B.R.P. Murdoch +21
D. Lamont beat B. Townsend +14
M. Hutchinson beat M.G. Wright +15
R.ap W. Williams beat R. Pirrie +7
G. Coull beat C.M. van Griethuysen +25
Round 2: 
I.H. Wright beat C.A. Rowe +4
D. Warhurst beat T. Quin +19
V. George beat A. Judge +15
M. Ranshaw beat P. Thompson +15
R. Hissett beat M. Fotheringham +16
D. Willetts beat M.P.W. Smith +19
M. Hutchinson beat D. Lamont +18
G. Coull beat R.ap W. Williams +17
Quarter-finals: 
I.H. Wright beat D. Warhurst +3
V. George beat M. Ranshaw +9
D. Willetts beat R. Hissett +20
G. Coull beat M. Hutchinson +18
Semi-finals: 
I.H. Wright beat V. George +2T
G. Coull beat D. Willetts
Final: 
G. Coull beat I.H. Wright +22

1990:     Round 1: 
C.M. van Griethuysen beat T. Owen +6
T. Greenwood beat M.P.W. Smith +20
R. Fewtrell beat C. Rowe +4
F. Fewtrell beat I.H. Wright +2
R. Weaver beat C.I. Morrison +2
B.R.P. Murdoch beat K. Pickles +3T
B. Townsend beat A. Ramsay +16
P. Thompson beat A. Mann +17
Round 2: 
R. Kemp beat R. Forth +6
A. Rutter beat A. Quin +6
C.M. van Griethuysen beat T. Greenwood +14
F. Fewtrell beat R. Fewtrell +8
B.R.P. Murdoch beat R. Weaver +1
B. Townsend beat P. Thompson +12
D. Lamont beat F. Mann +4T
R.ap W. Williams beat M.G. Wright +18
Quarter-finals: 
A. Rutter beat R. Kemp +12
C.M. van Griethuysen beat F. Fewtrell +2T
B.R.P. Murdoch beat B. Townsend +10
R.ap W. Williams beat D. Lamont +9
Semi-finals: 
C.M. van Griethuysen beat A. Rutter +16
R.ap W. Williams beat B.R.P. Murdoch +4T
Final: 
Corla van Griethuysen beat Rod Williams +17

1991:     No detailed results have been found
Semi-finals:
Charlotte Townsend beat Basil Townsend
Dave Arnot beat Brian Murdoch
Final:
Dave Arnot beat Charlotte Townsend +23

1992:     Round 1: 
F. Mann beat A. Hunter +7
R. Dourthe beat P. Smith +8
C.M. Townsend beat R. Sowerby +19
R. Parkins beat M.P.W. Smith +21
B.R.P. Murdoch beat C. Robertson +1T
T. Burge beat R. Forth +19
M. Ranshaw beat A. Mann +10
B. Dourthe beat R. Pirrie +1T
Round 2: 
C.G. Waterfield beat G. Anderson +1T
J. Greenwood beat A. Rutter +11
R. Dourthe beat F. Mann +18
R. Parkins beat C.M. Townsend +8T
B.R.P. Murdoch beat T. Burge +16
B. Dourthe beat M. Ranshaw +1
J. Beech beat D. Lamont +12
M. Sowerby beat C. Rowe +18
Quarter-finals: 
C.G. Waterfield beat J. Greenwood +26
R. Dourthe beat R. Parkins +15
B. Dourthe beat B.R.P. Murdoch +13
J. Beech beat M. Sowerby +3
Semi-finals: 
R. Dourthe beat C.G. Waterfield +21
B. Dourthe beat J. Beech +16
Final: 
R. Dourthe beat B. Dourthe +14

1993:     Round 1: 
N. Hicks beat A. Ramsay +26
M.P.W. Smith beat A. Mann +9
P. Smith beat D. Shipston +21
N.T. Gardner bear F.R. McInnes +3T
M. Elliott beat F. Mann w/o
G. Anderson beat M.G. Wright +16
J. Rowe beat J. Blaikie +1T
D. Dunn beat C.M. Townsend +8T
T. Brightman beat R. Goudie +20
J. Walker beat R. Forth +9T
D. Lamont beat B. Blaikie +11
B.R.P. Murdoch beat A.H.M. Adam +13
C. Dinwoodie beat S. Summers +16
A. Hunter beat C. Rowe +10
Round 2:  
A. Campbell beat N. Hicks +2
P. Smith beat M.P.W. Smith +2
N.T. Gardner beat M. Elliott +6T
G. Anderson beat J. Rowe +4
T. Brightman beat D. Dunn +18
D. Lamont beat J. Walker +6T
B.R.P. Murdoch beat C. Dinwoodie +8
R. Weaver beat A. Hunter +7
Quarter-finals: 
P. Smith beat A. Campbell +10
N.T. Gardner beat G. Anderson +8
D. Lamont beat T. Brightman +1T
B.R.P. Murdoch beat R. Weaver +25
Semi-finals: 
N.T. Gardner beat P. Smith +1T
D. Lamont beat B.R.P. Murdoch +4T
Final: 
N.T. Gardner beat D. Lamont +1T

1994:     Round 1: 
B. Medley beat G. Anderson +22
N. Hicks beat B. Blaikie +20
D. Farmer beat T. Brightman +1T
A. Mann beat F.R. McInnes +1T
S. McKendrick beat C. Dinwoodie +2T
P. Smith beat R.ap W. Williams w/o
A. Campbell beat J. Walker +3T
C.M. Townsend beat J. Beech +3T
B.R.P. Murdoch beat M. Elliott +13T
D.R. Appleton beat D. Lamont +7
N.T. Gardner beat J. Blaikie +12T
Round 2: 
F. Mann beat S. Dallest w/o
N. Hicks beat B. Medley +10
D. Farmer beat A. Mann +6
P. Smith beat S. McKendrick +10
A. Campbell beat C.M. Townsend +13
B.R.P. Murdoch beat D.R. Appleton +6
N.T. Gardner beat M. Limonci +18
M.G. Wright beat J. Henderson +6T
Quarter-finals: 
F. Mann beat N. Hicks +7
D. Farmer beat P. Smith +14
B.R.P. Murdoch beat A. Campbell +17
N.T. Gardner beat M.G. Wright +6T
Semi-finals: 
D. Farmer beat F. Mann +5
B.R.P. Murdoch beat N.T. Gardner +16
Final: 
B.R.P. Murdoch beat D. Farmer +8T

1995:     Round 1: 
N. Hicks beat P. Smith +21
F. Mann beat M.P.W. Smith +1T
D. Lamont beat B.R.P. Murdoch +7T
J. Walker beat A. Mann +2
R. Fewtrell beat M. Mills +1T
J. Kay beat P. McCann +3
S. McKendrick beat A. Campbell +12
Round 2: 
J. Beech beat C.M. Townsend +11T
M.J. O’Connell beat C. Dinwoodie +6
F. Mann beat N. Hicks +2T
J. Walker beat D. Lamont +3
R. Fewtrell beat J. Kay +2T
F.R. McInnes beat S. McKendrick +17
J. Henderson beat P. Thompson +11T
N.T. Gardner beat F. Fewtrell +12
Quarter-finals: 
J. Beech beat M.J. O’Connell +12
F. Mann beat J. Walker +7
F.R. McInnes beat R. Fewtrell +26
J. Henderson beat N.T. Gardner +4T
Semi-finals: 
J. Beech beat F. Mann +7T
F.R. McInnes beat J. Henderson +1T
Final: 
Fergus McInnes beat John Beech +10

1996:     Round 1: 
C.M. Townsend beat A. Mann +3T
D. Arnot beat B. Rees +12
D. Lamont beat F. Mann +21
N.T. Gardner beat M.G. Wright +9
F.R. McInnes beat D. Farmer +1T
J. Kay beat A.E. Foster +1
J. Beech beat J. Henderson +6
R.ap W. Williams beat P. Campion +4
P. McCann beat D. Gurney +12T
S. McKendrick beat B.R.P. Murdoch +3T
M. Limonci beat D. Dennett +4T
B.R. Durward beat S. Wood +20T
S. McCraw beat M.J. O’Connell +2T
Round 2: 
G. Anderson beat C.M. Townsend +2T
D. Arnot beat D. Lamont +1T
F.R. McInnes beat N.T. Gardner +12
J. Beech beat J. Kay +20
R.ap W. Williams beat P. McCann +11
S. McKendrick beat M. Limonci +8
B.R. Durward beat S. McCraw +7T
M.P.W. Smith beat J. Walker +5T
Quarter-finals: 
D. Arnot beat G. Anderson +8
J. Beech beat F.R. McInnes +5
R.ap W. Williams beat S. McKendrick +11
B.R. Durward beat M.P.W. Smith +19
Semi-finals: 
D. Arnot beat J. Beech +11
R.ap W. Williams beat B.R. Durward +2
Final: 
R.ap W. Williams beat D. Arnot +10

1997:     Round 1: 
F.R. McInnes beat A. Mann +16
G. Anderson beat J. Kay +2T
M.P.W. Smith beat P. Thompson +16
C. Van Essen beat C. Robertson
N.T. Gardner beat E.M. Owen +8T
Round 2: 
S. McCraw beat J.D. Seddon +2T
S. McKendrick beat D. Lamont +4T
F.R. McInnes beat J. Beech +26
G. Anderson beat M.P.W. Smith +14
C. Van Essen beat N.T. Gardner +12
J. Walker beat G. Robertson +16
J. Potter beat B.R.P. Murdoch +2
J. Henderson beat P. McCann +2T
Quarter-finals: 
S. McCraw played S. McKendrick, winner not known, score +3
G. Anderson beat F.R. McInnes +1T
J. Walker beat C. Van Essen +18
J. Potter beat J. Henderson +12
Semi-finals: 
S. McCraw or S. McKendrick (unknown) beat G. Anderson +1T
J. Potter beat J. Walker +17
Final: 
J. Potter beat S. McCraw or S. McKendrick (unknown) +1T

1998:     Round 1: 
J.G. Potter beat J. Beech +1
F.R. McInnes beat M. Limonci +7
G. Cuttle beat D.P. Arnot +8
B.R.P. Murdoch beat A.D. Lamont +23
N.T. Gardner beat J.P. Henderson +12
C. Van Essen beat J. Kay +12
Quarter-finals: 
E.M. Owen beat F. Mann +12T
J.D. Seddon beat R.ap W. Williams +11
McInnes beat Potter +13
Murdoch beat Cuttle +14
Gardner beat Van Essen +4
B.R. Durward beat M.P.W. Smith +5
P.W. Thompson beat A.S. McKendrick +11
J. Walker beat C.M. Townsend +9
Semi-finals: 
Seddon beat McInnes +1T
Thompson beat Durward +12
Final: 
Peter Thompson beat John Seddon +2T

1999:     Round 1: 
P.J. Kirby beat B.R. Durward +9T
J. Walker beat G. Anderson +5
M.J. O’Connell beat N.T. Gardner +7
N. Hicks beat A.S. McKendrick +4
J.P. Henderson beat F. Mann +4T
I.H. Wright beat M.P.W. Smith +1T
A.D. Lamont beat E.M. Owen +7T
Round 2: 
J.G. Potter beat J. Beech +13
B.R.P. Murdoch beat F.R. McInnes +2T
Kirby beat Walker +20
O’Connell beat Hicks +11
Henderson beat Wright +11T
Lamont beat D.P. Arnot +20
J.D. Seddon beat P.W. Thompson +11
C.G. Waterfield beat C. Van Essen +9T
Quarter-finals: 
Murdoch beat Potter +24
O’Connell beat Kirby +13
Lamont beat Henderson +22
Waterfield beat Seddon +8
Semi-finals: 
Murdoch beat O’Connell +20
Waterfield beat Lamont +9
Final: 
Brian Murdoch beat Charles Waterfield +22

2000:     Round 1: 
S. Comish beat J.D. Seddon +9
F.R. McInnes beat P. Eardley +26
J. Beech beat P.W. Thompson +6
J.P. Henderson beat F. Mann +7
P.J. Kirby beat J. Penny +14
P.L. Webb beat B.R.P. Murdoch +10
J. Shorten beat A. Ahmad +7
Round 2: 
C.M. Townsend beat M.J. O’Connell +25
J. Walker beat A.S. McKendrick +6
McInnes beat Comish +4
Beech beat Henderson +5
Kirby beat Webb +5
Shorten beat C.G. Waterfield +10
B.R. Durward beat R.ap W. Williams +14
C.I. Morrison beat A.D. Lamont +5
Quarter-finals: 
Walker beat Townsend +18
McInnes beat Beech +26
Kirby beat Shorten +26
Morrison beat Durward +24
Semi-finals: 
Walker beat McInnes +4
Kirby beat Morison +25
Final: 
Jonathan Kirby beat Jamieson Walker +6

2001:    Round 1: 
John Seddon beat Charles Waterfield +26
Round 2: 
Jonathan Toye beat Alan Wilson +3
Brian Murdoch beat Nigel Gardner +14
John Beech beat Donald Lamont +12
Seddon beat Malcolm Smith +11
Ian Wright beat Joyce Cowie +13
Fred Mann beat Mark Elliot +22
Jamieson Walker beat Esme Owen +15
Joe Henderson beat Fergus McInnes +15
Quarter-finals: 
Toye beat Murdoch +24
Seddon beat Beech +9
Wright beat Mann +15
Walker beat Henderson +16
Semi-finals: 
Seddon beat Toye +21
Wright beat Walker +11
Final: 
Ian Wright beat John Seddon +8

2002:    Round 1: 
Mark Elliot beat Jeffery Billing +6T
Fergus McInnes beat Rod Williams +11
Nigel Gardner beat John Surgenor +26
Brian Murdoch beat Jim Penny +13
Fred Mann beat Stuart McKendrick +19
Peter McDermott beat John Seddon +18
David Tester beat John Beech +15
Jamieson Walker beat Alan Wilson +13
Charlotte Townsend by Joe Henderson +9
Round 2: 
Graeme Holland beat Peter Thompson +9
McInnes beat Elliot +8
Gardner beat Murdoch +7
Mann beat Rodney Parkins +12
Tester beat McDermott +16
Walker beat Townsend +5
Mattie Meiklejohn beat Kathy Holland +19
Graham Brightwell beat Fiona Stewart +20
Quarter-finals: 
Holland beat McInnes +8T
Gardner beat Mann +11
Tester beat Walker +13
Brightwell beat Meiklejohn +3
Semi-finals: 
Holland beat Gardner +23
Tester beat Brightwell +23
Final: 
David Tester beat Graeme Holland +2T

2003:    Round 1: 
Graham Brightwell beat Allan Hawke +17
Robert Lay beat Richard Delmas +6
Round 2: 
Jamieson Walker beat Joe Henderson +8
Mary Barnes beat Charlotte Townsend +26
Stuart McKendrick beat John Seddon +4
Lay beat Brightwell +6
Rod Williams beat Sheila Ware +8
John Beech beat Mattie Meiklejohn +17
Alan Wilson beat Brigit Clayton +2T
Fergus McInnes beat Violet Delmas +13T
Quarter-finals: 
Walker beat Barnes +9
Lay beat McKendrick +5
Beech beat Williams +4
McInnes beat Wilson +12
Semi-finals: 
Lay beat Walker +21
Beech beat McInnes +11
Final: 
Robert Lay beat John Beech +12

2004:     Round 1:
John Seddon beat Robert Skeen +14
Charlotte Townsend beat Robert Lay +5
Allan Hawke beat Kathy Holland +11T
Round 2:
Fergus McInnes beat Graham Brightwell +14
Graeme Holland beat John Beech +26
Mark Elliot beat Joyce Cowie +5T
John Seddon beat Andrew Hobbs +14
Allan Hawke beat Charlotte Townsend +1T
Rod Williams beat Angus Bell +16
Joe Henderson beat Lindsay Hobbs +2T
Martin Stephenson beat Joe Lennon +4T
Quarter-finals:
Graeme Holland beat Fergus McInnes +26
John Seddon beat Mark Elliot +18
Allan Hawke beat Rod Williams +20
Joe Henderson beat Martin Stephenson +5
Semi-finals:
Graeme Holland beat John Seddon +2T
Allan Hawke beat Joe Henderson +1T
Final:
Graeme Holland beat Allan Hawke +13T

2005:     Round 1:
Allan Hawke beat Tony Whateley +5T
Round 2:
James Hopgood beat Joe Henderson +6T
Rod Williams beat Graham Brightwell +10
Fergus McInnes beat Ian Wright +9
Jamieson Walker beat Charlotte Townsend +20
Joe Lennon beat Allan Hawke +3T
Martin Stephenson beat John Seddon +19
John Beech beat John Surgenor +6
Brian Murdoch beat David Mumford +10
Quarter-finals:
James Hopgood beat Rod Williams +26
Fergus McInnes beat Jamieson Walker +1T
Joe Lennon beat Martin Stephenson +15
John Beech beat Brian Murdoch +10
Semi-finals:
James Hopgood beat Fergus McInnes +26
Joe Lennon beat John Beech +17
Final:
James Hopgood beat Joe Lennon +13

2006:     Round 1:
Alan Wilson beat Robert Lay +1T
Graham Brightwell beat John Seddon +10T
Round 2:
Helena Urban beat Martin Stephenson +15
Allan Hawke beat Joe Lennon +1T
Kathy Holland beat James Hopgood +7T
Richard Stevens beat Brian Murdoch +18
Brightwell beat Wilson +8T
Fergus McInnes beat Rod Williams +12
Jamieson Walker beat Graeme Holland +1T
David Harrison-Wood by Ian Wright +12
Quarter-finals:
Hawke beat Urban +3T
Stevens beat K Holland +5
McInnes beat Brightwell +10
Harrison-Wood beat Walker +12
Semi-finals:
Stevens beat Hawke +11T
Harrison-Wood beat McInnes +8
Final:
Richard Stevens beat David Harrison-Wood +26

2007:     Round 1:
Fergus McInnes beat Ian Wright +10
Richard Stevens beat Graham Brightwell +2
Rod Williams beat Campbell Thomson +12
Campbell Morrison beat Robert Lay +15
Jamieson Walker beat John Seddon +8T
Allan Hawke beat James Hopgood +2T
Joe Lennon beat Alan Wilson +6
Quarter-finals:
McInnes beat Stevens +25
Williams beat Morrison +6
Hawke beat Walker +12
Martin Stephenson beat Lennon +2
Semi-finals:
McInnes beat Williams +20
Hawke beat Stephenson +9
Final:
McInnes beat Hawke +3

2008:     Round 1: 
Hamish Duguid beat Alan Wilson +15
James Hopgood beat John Clark +7
Brian Cosford beat Evelyn Mackenzie +2T (16-14)
Graham Brightwell beat Joe Lennon +11
Fergus McInnes beat Brian Murdoch +11
Robert Inder beat Duncan Reeves +11
Campbell Morrison beat Janice Duguid +10
Martin Stephenson beat Jola Jurasinska +7
Quarter-finals: 
Hopgood beat H Duguid +13
Cosford beat Brightwell +14
Inder beat McInnes +6
Stephenson beat Morrison +11
Semi-finals: 
Hopgood beat Cosford +2
Stephenson beat Inder +1
Final: 
Hopgood beat Stephenson +12

2009:     Round 1:
John Seddon beat Fergus McInnes +2T
Hamish Duguid beat Andrew Macmillan +16
Brian Cosford beat Joe Lennon +13T
Ian Wright beat Jamieson Walker +1
Janice Duguid beat Allan Hawke +22
Round 2:
Martin Stephenson beat John Clark +1
Graham Brightwell beat Jola Jurasinska +3
Campbell Morrison beat Tony Brightman +24
H. Duguid beat Seddon +5T
Cosford beat Wright w/o
Alan Wilson beat J. Duguid +10
Brian Cosford beat James Hopgood +24
Sheila Tibbels beat Duncan Reeves +1T
Quarter-finals:
Brightwell beat Stephenson +9
Morrison beat H. Duguid +3T
Wilson beat Cosford +12
Tibbels beat Murdoch +12
Semi-finals:
Brightwell beat Morrison +18
Wilson beat Tibbels +4
Final:
Brightwell beat Wilson +3T

2010:     Round 1:
Hamish Duguid beat John Seddon +1T
Alasdair Adam beat William Gilchrist 10T
Fergus McInnes beat Ian Wright +17
Duncan Reeves beat Andrew Macmillan +6T
Ruth Munro beat Tony Whateley +12T
Sheila Tibbels beat Janice Duguid +4T
Alan Wilson beat Joe Lyske +5T
Quarter-finals:
H. Duguid beat Adam +4T
Reeves beat McInnes +4T
Munro beat Brian Murdoch +4T
Wilson beat Tibbels +7T
Semi-finals:
Reeves beat Duguid +1T
Wilson beat Munro +9T
Final:
Wilson beat Reeves +3T

2011:     Round 1: 
Brian Murdoch beat Janice Duguid +4
Martin Stephenson beat Hamish Duguid +7
Alan Wilson beat Duncan Reeves +11
Fergus McInnes beat Richard Sowerby +16
Quarter-finals: 
Andrew Macmillan beat Elizabeth Medway +21
Stephenson beat Murdoch +16
McInnes beat Wilson+18
Margaret Lauder beat James Hopgood +26
Semi-finals: 
Macmillan beat Stephenson +26
McInnes beat Lauder +5
Final: 
McInnes beat Macmillan +7

2012:     Round 1:
Brian Murdoch beat Roger Binks +20
Brian Cosford beat Hamish Duguid +2
Fergus McInnes beat George Geis +5
Round 2:
James Hopgood beat Norman Hicks +7
Brian Murdoch beat Jola Jurasinska +11
Fergus McInnes beat Brian Cosford +3
Alan Wilson beat Campbell Thomson +7
Semi-finals:
James Hopgood beat Brian Murdoch +15
Fergus McInnes beat Alan Wilson +18
Final:
Fergus McInnes beat James Hopgood +26