Kinross Tournament

Kinross 11+ Tournament

This tournament was introduced at the Kinross Croquet Club in 1999, for handicaps 20 and over, and was repeated in 2000 for handicaps 16 and over, from when it became an annual fixture.  After a gap in 2006 because of too few entries, it has been a handicap event for players of handicap 11 or over.  The form of the competition will depend on the number of entrants.  The usual restriction of handicaps to a maximum of 20 does not apply to this event.

Roll of honour:

 

Winner

Runner-up

1999       

S. Crearie

J. Cooper

2000       

S. Crearie

D. Lamont

2001       

A.G. Cowie

P.W. Bartlett

2002       

S. Crearie

B.M. Smith

2003       

R.G. Lay

E.R. Mackenzie

2004       

T.L. Whateley

J. Lennon

2005       

A. Harvey

M. Meiklejohn

2006       

not played

 

2007       

J. Lennon

A.J. Harvey

2008       

M. Hutcheson

H. Duguid

2009       

H. Duguid

R. Inder

2010       

A. Harvey

M. Sawyer

2011       

A. Macmillan

A. Malcolm & J. Penny

2012       

A. Malcolm

H. Duguid

 

 

Reports:

1999:

(Report by Brian Smith)

Village Croquet

This is probably the first time that anything about Kinross Croquet Club has ever been written for the SCA Bulletin.  But this year for the first time since the club was formed in 1995 we held a tournament open to other clubs, so I venture to write something about it and about the club.

To understand Kinross Croquet Club you have to realise that any similarity between Kinross and her more prestigious Edinburgh clubs is akin to the similarity between a village cricket club and the MCC.  We only have eleven members, most of us getting on a bit, as the club was founded as an activity for the third age in Kinross.  The lowest handicap in the club is 20 apart from Fred Mann who visits us occasionally.  Since we have no opportunity of playing anyone with lower handicaps it is pretty difficult to reduce our handicaps even if we were good enough.  Because we are all about the same standard – fair to middling poor – we tend not to bother too much with the intricacies of handicaps and bisques which is a great disadvantage if any of us enter for SCA tournaments elsewhere.

Anyhow at our AGM last year we decided to put the club on the map by holding a 20+ short croquet tournament.  We decided on 20+ as this was the only suitable level for our members and it had to be short croquet as we only have space for either one full size lawn or two short lawns.  We sent an invitation round to other friendly clubs and by the closing day had received no entries.  A bit of hasty telephoning round, e-mails and an announcement at the SCA 20+, and we managed to get six entries, one more than the SCA 20+ this year.  We also needed help to manage the tournament and happily got the services of Brian Murdoch – thanks, Brian.

When the day of the tournament dawned our club Chairman and Secretary arrived at The Green Hotel at crack of dawn (about 8:15 a.m.) and started measuring out the lawns.  We tried to do this really professionally with a tape measure as we felt a tournament merited more exactness than Bob’s stride being roughly a yard or a metre which is our normal method.  This is where we met our first difficulty as our Secretary had not brought the rule book with him and there was an argument about whether the width of a short court was 18 yards or 16 yards.  We decided it was 18, our first error, but then found that the two courts would not fit into the lawn area, so we arbitrarily reduced it to 16.  We were not too exact since competitors were now beginning to arrive, as was the tournament manager, who was suitably impressed that we were apparently checking the dimensions with the aforementioned tape measure so he assumed they were OK.

The generous width of our hoops was commented on by some of our visiting contestants.  We explained however that if we had them the correct regulation size some of our members might be discouraged, and secondly we were not entirely sure how to get them back to the regulation width.  They seemed to accept that this was fine, and in fact would be a very welcome change.

We all had five games, playing every other competitor, with a time limit of an hour for each game, and managed to get three games each in before lunch, which we took in the Defiance Bar of The Green Hotel.  We were quite pleased to go in for lunch as the weather which was dry but not too bright suddenly turned to a downpour.  It eased off to allow us to commence play again in the rain after lunch and then cleared up towards the end.

Sheila Crearie (Edinburgh) won all her five games, Jim Cooper (Auchincruive) had four wins, and three players, two from Kinross in George Kirk and Brian Smith, plus Mona Wright (Edinburgh), all managed two wins.  Only Jack Walsh of Kinross came away empty-handed.

What did we learn from our experience?  Firstly, for our own members, we need to get experience to make the best use of bisques.  Secondly, we could really do with some coaching in the rules.  If we do not play regularly with people who know the rules then we will perpetuate some of the mistaken versions that we picked up in our early days.

Finally, it was a really good day despite the weather and I am sure we will do something similar next year.  Even though we may not have the finesse of other clubs when it comes to whites and blazer, and we play with generous hoops, and are a bit hazy about the rules, we do at least enjoy our croquet.  Our lawn is flatter than some of the Lauriston courts, even if it is a bit springy with moss; we do actually have access to toilets which is one up on Bush; and the Defiance Bar makes a splendid club house for lunch.

12 June, 2000 at Kinross:

(Report by Brian Smith)

Following the 20+ short croquet tournament that was held last year, the Kinross Croquet Club this year held a 16+ tournament on Monday 12 June, 2000.  There were only five entrants: George Kirk and Brian Smith from the host club, and Sheila Crearie, Donald Lamont and Mona Wright from Edinburgh.  Because of the small number of entrants, it was played as a 14 point game on the full sized lawn with a time limit of one and a half hours.  The weather was pretty damp, cold and gusty, but fortunately we were spared heavy rain.  Our thanks are due to Fred Mann who acted as umpire and tournament manager.

Sheila Crearie won three of her four games, Donald Lamont, Brian Smith and Mona Wright two each, and George Kirk one.

11 June, 2001 at Kinross:

Record entry for Kinross Open 16+ Croquet Tournament

The Kinross Croquet Club’s Open Croquet tournament for players with a handicap 16 or higher, which was held on the lawn of The Green Hotel on Monday 11th June, attracted a record entry of ten competitors, three from the home club and seven from Edinburgh Croquet Club.  For a change from the past two years the weather was kind and though cloudy we had no rain.  One of the contestants even suggested that the absence of the sun made it ideal croquet weather.  Because of the number of entries it was run as a short croquet competition on two reduced size courts with a time limit of an hour in two blocks, with play offs between the winners and runners up in each block to decide placings.

In the play offs, Alec Cowie took first place beating Peggy Bartlett 14-9 and Mattie Meiklejohn took third place by beating Sheila Crearie by the same score.

Our thanks are once again due to Fred Mann for managing the tournament and acting as referee.

We were particularly pleased to have so many contestants from the Edinburgh Club and hope that now they have seen what we have to offer in the way of a reasonable lawn in pleasant surroundings with the availability of a good pub lunch in The Green Hotel, we will continue to keep up the number of entrants in future years.  Our one regret was that this year the home club modestly held back from the prizes – we hope to do better next year.

10 June, 2002 at Kinross:

(Report by Brian Smith)

The Kinross Croquet Club Open Tournament for players with a handicap 16 or higher was held on Monday 10th June on the lawn of The Green Hotel.  It attracted five entries this year, George Kirk and Brian Smith from Kinross, and Sheila Crearie, Peggy Bartlett and Fiona Stewart from Edinburgh.  The number of entries was disappointing as the hotel has now made a second full sized lawn available and we had hoped to have used both lawns to the full.  The format this year was an 18-point game timed at one and a half hours on a full sized lawn, with each competitor playing a game against each of the others.

None of the games were finished within the time limit and all were decided on the number of hoops scored when time was called.

Despite unsettled weather varying from sunshine to some heavy showers, which were not allowed to interrupt play, it was a very enjoyable day.  We managed to sit out the worst of the showers by making a break for a pub lunch in The Defiance Bar.  The Club Chairman, George Kirk, presented the prizes to the first three competitors after the final game.  Sheila Crearie won four games, Brian Smith three and Peggy Bartlett two.

Thanks are due to Sir David Montgomery and the Manager of The Green Hotel for allowing the lawn to be used and to Fred Mann, the Secretary of the Scottish Croquet Association, for managing the tournament.

2003:

This report is already on the website.

2004:

This report is already on the website.

2005:

This report is already on the website.

2006:

No tournament.

2007:

No report has been found.

2008:

This report is already on the website.

2009:

This report is already on the website.

2010:

No report has been found.

2011:

This report is already on the website.

2012:

This report is already on the website.

 

Results:

1999:     20+ handicap, short croquet
Sheila Crearie (5 wins) beat Brian Smith +10, Jack Welsh +12, Jim Cooper +8, Mona Wright +11, Georg Kirk +9
Jim Cooper (4) beat George Kirk +6, Brian Smith +1T (11-10), Jack Welsh +7T (12-5), Mona Wright +9
George Kirk (2) beat Jack Welsh +8, Brian Smith +3
Brian Smith (2) beat Mona Wright +4, Jack Welsh +3T (12-9)
Mona Wright (2) beat Jack Welsh +4T (13-9), George Kirk +5
Jack Welsh (0)

2000:   16+ handicap from this year
Sheila Crearie (3 wins) beat Donald Lamont +1T, Mona Wright +10, George Kirk +6
Donald Lamont (2) beat Brian Smith +10, George Kirk +9
Brian Smith (2) beat Sheila Crearie +2, George Kirk +8
Mona Wright (2) beat Donald Lamont +2T, Brian Smith +2
George Kirk beat Mona Wright +4

2001:    Short Croquet
Block A:
Peggy Bartlett (4 wins) beat Sheila Crearie +2, George Kirk +7T, Joyce Cowie +3T, Fiona Stewart +8
Sheila Crearie (3) beat George Kirk +4T, Joyce Cowie +6, Fiona Stewart +9
George Kirk (2) beat Joyce Cowie +5T, Fiona Stewart +10
Joyce Cowie (1) beat Fiona Stewart +12
Fiona Stewart (0)
Block B:
Alec Cowie (4 wins) beat Mattie Meiklejohn +2T, Andrew Harvey +1T, Donald Lamont +10, Brian Smith +2T
Mattie Meiklejohn (3) beat Andrew Harvey +3E, Donald Lamont +6, Brian Smith +12
Andrew Harvey (1) beat Brian Smith +12
Donald Lamont (1) beat Andrew Harvey +4
Brian Smith (1) beat Donald Lamont +4T
Third place:  Mattie Meiklejohn beat Sheila Crearie +5
Final:   Alec Cowie beat Peggy Bartlett +5

2002:    Eighteen-point games, ninety minutes, every game went to time
Sheila Crearie (4 wins) beat George Kirk +6, Brian Smith +1, Peggy Bartlett +1, Fiona Stewart +3
Brian Smith (3) beat George Kirk +5, Peggy Bartlett +3, Fiona Stewart +7
Peggy Bartlett (2) beat George Kirk +7, Fiona Stewart +9
George Kirk (1) beat Fiona Stewart +10
Fiona Stewart (0)

2003:    Block A:
Robert Lay (16, 3 wins/3) beat Andrew Harvey +2T (11-9), George Kirk +4T (14-10), Mattie Meiklejohn +4T (15-11)
Andrew Harvey (20, 2/3) beat Peggy Bartlett +4T (11-7), Alex Cowie +6T (13-7)
Alex Cowie (22, 2/3) beat Peggy Bartlett +1T (11-10), Mattie Meiklejohn +6T (12-6)
Peggy Bartlett (22, 1/3) beat George Kirk +3T (10-7)
Mattie Meiklejohn (18, 1/3) beat George Kirk +3T (12-9)
George Kirk (20) 0/3
Block B:
Evelyn Mackenzie (20, 3/3) beat Joe Lennon +1T (12-11), Joyce Cowie +16, Brian Smith +2T (10-8)
Joyce Cowie (20, 2/3) beat Brian Smith +5T (13-8), Joe Lennon +1T (12-11)
Joe Lennon (20, 1/3) beat Betty Blaikie +10
Brian Smith (20, 1/3) beat Betty Blaikie +13
Betty Blaikie (20, 0/2)
Final:  Robert Lay beat Evelyn Mackenzie +7

2004:    Round 1:
Tony Whateley (handicap 24) beat Peggy Bartlett (22) +2t (9-7)
Quarter-finals: 
Joe Lennon (20) beat Blair Forbes (20) +10
Brian Smith (20) beat Jean Forshall (22) +16
Tony Whateley beat Andrew Harvey (20) +1T (10-9)
George Kirk (20) beat Fiona Stewart (22) +10
Semi-finals:
 
Joe Lennon beat Brian Smith +3T (14-11)
Tony Whateley beat George Kirk +4T (12-8)
Final:  Tony Whateley beat Joe Lennon +4T (15-11)

Additional games: Brian Smith beat Andrew Harvey +5(13-8), George Kirk +2t (14-12)
Jean Forshall beat Blair Forbes +1t (11-10), Peggy Bartlett +9
Peggy Bartlett beat Fiona Stewart +13
Fiona Stewart beat Blair Forbes +2
Andrew Harvey beat Blair Forbes +9

2005:    Andrew Harvey (20, 4 wins) beat Mattie Meiklejohn +4T (13-9), George Kirk +11, Jack Welsh +6, Robert Macdonald +7T (16-9)
Mattie Meiklejohn (18, 3) beat George Kirk +10, Jack Welsh +2T (12-10), Robert Macdonald +4T (9-5)
George Kirk (20, 2) beat Jack Welsh +1T (9-8), Robert Macdonald +12
Jack Welsh (26, 1) beat Robert Macdonald +4T (13-9)
Robert Macdonald (20, 0)

2006:    not played

2007:    From this year the handicap limit is 11+
Eighteen-point games, ninety minutes
Block A (four players):

Andrew Harvey (3 wins) beat George Kirk +5T (14-9), Margaret Lauder +5T (12-7), Alex Sampson +4T (13-9)
George Kirk (2) beat Alex Sampson +2T (9-7), Margaret Lauder +1T (14-13)
Margaret Lauder (1) beat Alex Sampson +7T (13-6)
Alex Sampson (0)
Block B (5 players):
Joe Lennon (3 wins/3) beat David Wilson +11, Michael Sawyer +12, Brian Smith +1T (13-12)
Philip Mould (2/2) beat David Wilson +10, Michael Sawyer +3T (12-9)
Brian Smith (1/2) beat Michael Sawyer +4T (11-7)
David Wilson (0/2)
Michael Sawyer (0/3)
Final:  Joe Lennon beat Andrew Harvey +14
Other match (14-pt): Philip Mould beat Andrew Wilson +7

2008:   Matthew Hutcheson (3/3) beat Mike Sawyer +13, Hamish Duguid +9, Robert Inder +6T (17-11)
Hamish Duguid (3/4) beat Jola Jurasinska +2T (9-7), Brian Smith +1T (10-9), Andrew Harvey +11
Robert Inder (2/3) beat Andrew Harvey +11T (16-5), Janice Duguid +5T (15-10)
Ruth Munro (2/3) beat Jola Jurasinska +7T (10-3), Janice Duguid +2T (8-6)
Janice Duguid (2/4) beat George Kirk +1T (15-14), Mike Sawyer +3T (10-7)
Mike Sawyer (1/3) beat Ruth Munro +8T (13-5)
Jola Jurasinska (1/3) beat Brian Smith +2T (13-11)
Andrew Harvey (1/3) beat George Kirk +5
Brian Smith (1/3) beat George Kirk +2T (13-11)
George Kirk (0/3)

2009:    Final:  Hamish Duguid beat Robert Inder 11-6
Other players:  Brian Cosford, Janice Duguid, Andrew Harvey, Jola Jurasinska, George Kirk, Ishbel Mottram, Ruth Munro, Brian Smith

2010:    Andrew Harvey (3/3) beat Mike Sawyer +6T (16-10), Alasdair Adam +13, Janice Duguid +8
Janice Duguid (2/3) beat Brian Cosford +14, Hamish Duguid +2T (10-8)
Mike Sawyer (2/3) beat Brian Cosford +16, Hamish Duguid +3 (12-9)
Hamish Duguid (1/3) beat Alasdair Adam +11T (14-3)
Brian Cosford (1/3) beat Alasdair Adam +3T (8-5)

2011:     Andrew Macmillan (14) beat Robert Lay +11 (18-7), Alasdair Adam +5T (14-9)
Jim Penny (11) beat Alasdair Adam +1T (13-12), Alistair Malcolm +2T (16-14)
Alistair Malcolm (24) beat Hamish Duguid +7 (18-11), Andrew Macmillan +6 (18-12)
Hamish Duguid (12) beat Robert Lay +11 (18-7), Jim Penny +14 (18-4)
Alasdair Adam (14) beat Robert Lay +6T (14-8)
Robert Lay (11) 0 wins

2012:    Alistair Malcolm (20) beat Brian Smith +5T (14-9), George Geis +13T (17-4), Hamish Duguid +3T (15-12)
Hamish Duguid (12) beat George Geis +3T (12-9), Brian Smith +9
George Geis (20) beat Brian Smith +2T (10-8)
Brian Smith (18) 0 wins

2013: