Edinburgh Tournament - Open Singles (Cramond Cup)

The trophy was donated by the Scottish Croquet Committee in 1969.

Roll of honour:

1969

B. Lloyd Pratt

1972       

B. Lloyd Pratt

1973       

I.H. Wright

1974       

I.H. Wright

1975       

F.V.X. Norton

1976       

S.J.H. Wright

1977       

S.J.H. Wright

1978       

E. Mackenzie-Bowie

1979       

F.V.X. Norton

1980       

R. ap W. Williams

1981       

G.C. Roy

1982       

R. ap W. Williams

1983       

N.G. Hyne

1984       

R. ap W. Williams

1985       

R. ap W. Williams

1986       

B. Hallam

1987       

D.S. Warhurst

1988       

R. ap W. Williams

1989       

P.W. Thompson

1990       

P.W. Thompson

1991       

R. ap W. Williams

1992       

J. Greenwood

1993       

D. Shipston

1994       

C. Dinwoodie

1995       

J. Beech

1996       

R. ap W. Williams

1997       

B.R.P. Murdoch

1998       

J. Beech

1999       

J. Beech

2000       

P.J. Kirby

2001       

P.J. Kirby

2002       

G.O. Brightwell

2003       

J. Beech

2004       

A. Hobbs

2005       

J. Surgenor

2006       

P.J. Kirby

2007       

P. McDermott

2008       

J.R. Hopgood

2009       

J. Davies

2010       

B.R.P. Murdoch

2011       

J.R. Hopgood

2012       

J.R. Hopgood

 

 

Results:

1969:    

Draw:    Round 1:
D.C. Caporn beat Col. G. Wheeler +11
Round 2:
B. Lloyd-Pratt beat J.O.D. Alexander +25
D. Moorcraft beat D.L. Lackie +20
R.F.O. Kemp beat D.C. Caporn +7
D.I. Nichols beat R.M. Milne +2T
Round 3:
B. Lloyd-Pratt beat D. Moorcraft +13
R.F.O. Kemp beat D.I. Nichols +1
Final:
B. Lloyd-Pratt beat R.F.O. Kemp +13

Process: Round 1:
J.O’D. Alexander beat R.M. Milne +2
Round 2:
D. Moorcraft beat R.F.O. Kemp +21
D.C. Caporn beat J.O’D. Alexander +22
D.I. Nichols beat D.L. Lackie +25
B. Lloyd-Pratt beat Col. G. Wheeler +18
Round 3:
D.C. Caporn beat D. Moorcraft +7
D.I. Nichols beat B. Lloyd-Pratt +2
Final:
D.I. Nichols beat D.C. Caporn +14

Final:     Bryan Lloyd-Pratt beat David Nichols +12

1972:     (9 entries)

Draw:    Final:
Bryan Lloyd-Pratt beat Robert Milne +24

Process: Final:
Ian Wright beat Bryan Lloyd-Pratt +1

Final:     Bryan Lloyd-Pratt beat Ian Wright +10

1973:    

Draw:    Round 1:
R.M. Milne beat Mrs D.M. Aubrey +4
Round 2:
W.M. Spalding beat R.F.O. Kemp +12
R.M. Milne beat F.V.X. Norton +9
I.H. Wright beat J.O’D. Alexancder +24
R.A. Carte beat S.J.H. Wright +4
Round 3:
R.M. Milne beat W.M. Spalding +9
I.H. Wright beat R.A. Carte +19
Final:
I.H. Wright beat R.M. Milne +5

Process: Round 1:
R.F.O. Kemp beat R.A. Carte +4
Round 2:
R.F.O. Kemp bear Mrs D.M. Aubrey +8
F.V.X. Norton beat J.O’D. Alexander +14
I.H. Wright beat W.M. Spalding +20
S.J.H. Wright beat R.M. Milne +4
Round 3:
F.V.X. Norton beat R.F.O. Kemp +14
I.H. Wright beat S.J.H. Wright +8

Final:     I.H. Wright beat F.V.X. Norton +17

1974:    

Draw:    Round 1: 
Stephen Wright beat Jack Norton +21
Mrs D.C. Russell beat Miss D. Morgan +15
Round 2:  
Stephen Wright beat Derek Russell +23
Mrs D.C. Russell beat Ian Wright +8
Final:  
Stephen Wright beat Mrs D.C. Russell +8

Process:          Round 1: 
Derek Russell beat Mrs D.C. Russell +12
Ian Wright beat Stephen Wright +16
Round 2: 
Derek Russell beat Jack Norton +6
Ian Wright beat Miss D. Morgan +24
Final:  
Ian Wright beat Derek Russell +10

Final:     Ian Wright beat Stephen Wright +13

1975:    

Draw:    Round 1:  
R.F.O. Kemp beat R.O. Calder +3
I.H. Wright beat R.ap W. Williams +17
F.V.X. Norton beat J.G. White +3
J.E. Rowe beat Mrs C.A. Rowe +5
Round 2: 
Ian Wright beat R.F.O. Kemp +14
Jack Norton beat Jimmy Rowe +2
Final: 
Jack Norton beat Ian Wright +20

Process:          Round 1: 
J.G. White beat R.O. Calder +7
R.ap W. Williams beat Mrs C.A. Rowe +14
F.V.X. Norton beat R.F.O. Kemp +10
I.H. Wright beat J.E. Rowe +22
Round 2: 
Rod Williams beat Jim White +14
Ian Wright beat Jack Norton +8
Final: 
Ian Wright beat Rod Williams +12

Final:     Jack Norton beat Ian Wright +15

1976:    

Draw:    Round 1: 
Ian Wright beat George Henshaw +18
Stephen Wright beat Bob Maclean +9
Jack Norton beat Bob Calder +7
Round 2: 
Stephen Wright beat Ian Wright +16
Jack Norton beat Jim White +7
Final: 
Stephen Wright beat Jack Norton +15

Process: Round 1: 
Ian Wright beat Bob Calder +18
Bob Maclean beat Jim White +17
Jack Norton beat George Henshaw +15
Round 2: 
Ian Wright beat Bob Maclean +21
Stephen Wright beat Jack Norton +16
Final: 
Stephen Wright beat Ian Wright +9

Final:     Stephen Wright won both Draw and Process
Play-off for second: 
Ian Wright beat Jack Norton +10

1977:    

Draw:    Round 1: 
Jack Norton beat Rod Williams +6
Stephen Wright beat Bob Calder +18
Ian Wright beat George Henshaw +19
David Openshaw beat Alan Girling +21
Round 2: 
Stephen Wright beat Jack Norton +9
David Openshaw beat Ian Wright +3
Final: 
Stephen Wright beat David Openshaw +7

Process: Round 1: 
Jack Norton beat Ian Wright +10
Stephen Wright beat David Openshaw +7
Rod Williams beat George Henshaw +23
Alan Girling beat Bob Calder +7T
Round 2: 
Jack Norton beat Stephen Wright +1
Rod Williams beat Alan Girling +6
Final: 
Rod Williams beat Jack Norton +2

Final:     Stephen Wright beat Rod Williams +13

1978:    

Draw:    Round 1: 
Rod Williams beat Tim Smith +4
Ian Wright beat Bob Calder +13
Ewen Mackenzie-Bowie beat Roy Wallis +10
Round 2: 
Stuart Malin beat Bob Calder +5
Ian Wright beat Ewen Mackenzie-Bowie +15
Final: 
Stuart Malin beat Ian Wright +15

Process: Round 1: 
Stuart Malin beat Bob Calder +19
Ewen Mackenzie-Bowie beat Tim Smith +10
Rod Williams beat Roy Wallis +15
Round 2: 
Ewen Mackenzie-Bowie beat Stuart Malin +10
Ian Wright beat Rod Williams +6
Final: 
Ewen Mackenzie-Bowie beat Ian Wright +19

Final      Ewen Mackenzie-Bowie beat Stuart Malin +26

1979:    

Draw:    Round 1: 
Jack Norton beat Ewen Mackenzie-Bowie +10
Round 2: 
Rod Williams beat Stuart Malin +15
Gavin Anderson beat Ian Wright +16
Jack Norton beat Robert Milne +22
Roger Wood beat Bob Calder +18
Round 3: 
Gavin Anderson beat Rod Williams +13
Jack Norton beat Roger Wood +8
Final: 
Jack Norton beat Gavin Anderson +8

Process: Round 1: 
Rod Williams beat Roger Wood +19
Round 2: 
Rod Williams beat Ian Wright +5
Ewen Mackenzie-Bowie beat Gavin Anderson +19
Stuart Malin beat Bob Calder +5
Robert Milne beat Jack Norton +2
Round 3: 
Ewen Mackenzie-Bowie beat Rod Williams +3
Robert Milne beat Stuart Malin +7
Final: 
Ewen Mackenzie-Bowie beat Robert Milne +7

Final:     Jack Norton beat Ewen Mackenzie-Bowie +7

1980:    

Draw:    Round 1: 
Carol Rowe beat Roy Wallis +2T
Rod Williams beat Bob Calder +20
Stuart Malin beat Jimmy Rowe +9
Round 2: 
Rod Williams beat Carol Rowe +9
Margaret Lauder beat Stuart Malin +4
Final: 
Rod Williams beat Margaret Lauder

Process: Round 1: 
Stuart Malin beat Carol Rowe +5
Margaret Lauder beat Rod Williams +5
Roy Wallis beat Jimmy Rowe +17
Round 2: 
Stuart Malin beat Margaret Lauder +15
Roy Wallis beat Bob Calder +23
Final: 
Stuart Malin beat Roy Wallis +13

Final:     Rod Williams beat Stuart Malin +2

1981:

Draw:    Round 1: 
Ian Wright beat Carol Rowe +8
Margaret Lauder beat Paul Campion +15
Ewen Mackenzie-Bowie beat Jimmy Rowe +6
Geoff Roy beat Bob Calder +9
Round 2: 
Margaret Lauder beat Ian Wright +17
Geoff Roy beat Ewen Mackenzie-Bowie +3
Final: 
Margaret Lauder beat Geoff Roy +1

Process: Round 1: 
Geoff Roy beat Margaret Lauder +10
Ewen Mackenzie-Bowie beat Carol Rowe +12
Bob Calder beat Paul Campion +5
Round 2: 
Geoff Roy beat Jimmy Rowe +12
Ewen Mackenzie-Bowie beat Bob Calder +15
Final: 
Geoff Roy beat Ewen Mackenzie-Bowie +14

Final:     Geoff Roy beat Margaret Lauder +2

1982:    

Draw:    Round 1: 
Rod Williams beat Elizabeth Scarr +18
Bill Scarr beat Carol Rowe +1T
Round 2: 
Rod Williams beat Margaret Lauder
Bill Scarr beat Jimmy Rowe +9
Final: 
Rod Williams beat Bill Scarr +7

Process: Round 1: 
Carol Rowe beat Margaret Lauder +5
Elizabeth Scarr beat Jimmy Rowe +2T
Round 2: 
Rod Williams beat Carol Rowe +24
Elizabeth Scarr beat Bill Scarr +13
Final: 
Rod Williams beat Elizabeth Scarr +7

Final:     Rod Williams won both Draw and Process
Play-off for second: 
Bill Scarr beat Elizabeth Scarr

1983:    

Draw:    Round 1: 
Carol Rowe beat Margaret Lauder
Rod Williams beat Vincent Camroux
Alasdair Adam beat Mark Strachan
Nick Hyne beat Jack Norton
Round 2: 
Rod Williams beat Carol Rowe
Nick Hyne beat Alasdair Adam
Final: 
Nick Hyne beat Rod Williams

Process: Round 1: 
Mark Strachan beat Margaret Lauder
Nick Hyne beat Rod Williams
Alasdair Adam beat Carol Rowe
Jack Norton beat Vincent Camroux
Round 2: 
Nick Hyne beat Mark Strachan
Jack Norton beat Alasdair Adam
Final: 
Jack Norton beat Nick Hyne

Final:     Nick Hyne beat Jack Norton

1984:    

Draw:    Round 1: 
Alasdair Adam beat Des Willetts
Peter Thompson beat Rod Williams
Margaret Lauder beat Carol Rowe
Round 2: 
Peter Thompson beat Alasdair Adam
Ian Wright beat Margaret Lauder
Final: 
Ian Wright beat Peter Thompson

Process:   Round 1: 
Peter Thompson beat Ian Wright
Des Willetts beat Carol Rowe
Round 2: 
Margaret Lauder beat Peter Thompson
Rod Williams beat Des Willetts
Final: 
Rod Williams beat Margaret Lauder

Final:     Rod Williams beat Ian Wright

1985:     Rod Williams (6 wins) beat Ian Wright +17, +10, Alasdair Adam +22, +5, Nelson Leech +22, +2T
Alasdair Adam (3) beat Nelson Leech +25, +23, Ian Wright +5T
Ian Wright (3) beat Alasdair Adam +14, beat Nelson Leech +16, +7T
Nelson Leech (0)

1986:    

Draw:    Round 1: 
Terry Greenwood beat Peter Thompson +7
Alasdair Adam beat Malcolm Smith +2T
Rod Williams beat Ian Wright +11
Brian Hallam beat George Anderson +12
Round 2: 
Terry Greenwood beat Alasdair Adam +14
Brian Hallam beat Rod Williams +3
Final: 
Brian Hallam beat Terry Greenwood +17

Process: Round 1: 
Ian Wright beat Peter Thompson +12
Alasdair Adam beat George Anderson +11
Rod Williams beat Terry Greenwood +13
Brian Hallam beat Malcolm Smith +13
Round 2: 
Ian Wright beat Alasdair Adam +1T
Brian Hallam beat Rod Williams +17
Final: 
Brian Hallam beat Ian Wright +24

Final:     Brian Hallam won both Draw and Process
Play-off for second:
Ian Wright beat Terry Greenwood +9

1987:     David Warhurst (4 wins) beat Alasdair Adam +14, Peter Thompson +20, Rod Williams +9T, Ian Wright +1T
Rod Williams (3) beat Alasdair Adam +6T, Peter Thompson +3, Ian Wright +26
Alasdair Adam (1) beat Ian Wright +5T
Ian Wright (1) beat Peter Thompson +13
Peter Thompson (0)

1988:     Rod Williams (5 wins) beat Peter Thompson, Ian Wright, Adrian Brown, George Anderson, Corla van Griethuysen
Peter Thompson (3) beat Adrian Brown, George Anderson, Corla van Griethuysen
Ian Wright (3) beat Peter Thompson, Adrian Brown, Corla van Griethuysen
Adrian Brown (2) beat George Anderson, Corla van Griethuysen
George Anderson (1) beat Ian Wright
Corla van Griethuysen (1) beat George Anderson  

1989:

Draw:    Round 1:
David Appleton beat David Willetts +6
Round 2:
Rod Williams beat David Warhurst +25
David Appleton beat John Hearnshaw +1
Peter Thompson beat Corla van Griethuysen +17
George Anderson beat Ian Wright +13
Round 3:
David Appleton beat Rod Williams +12
Peter Thompson beat George Anderson +13
Final:
Peter Thompson beat George Anderson +3

Process: Round 1:
Rod Williams beat George Anderson +15
Round 2:
Rod Williams beat David Willetts +15
John Hearnshaw beat Peter Thompson +13
David Warhurst beat Corla van Griethuysen +5
David Appleton beat Ian Wright +15
Round 3:
Rod Williams beat John Hearnshaw +8
David Warhurst beat David Appleton +3
Final:
Rod Williams beat David Warhurst

Final:     Peter Thompson beat Rod Williams +1

1990:

Block A:        

 

PT

MO’C

TG

RK

Wins

Points

Peter Thompson

 

+13

+5

w/o

3

+18

Malcolm O’Connell

-13

 

+5

+12

2

+4

Terry Greenwood

-5

-5

 

+23

1

-13

Roger Kemp

scr

-12

-23

 

0

-35

Block B:        

 

RW

CvG

IW

RW

Wins

Points

Rod Williams

 

+22

+12

+15

3

+49

Corla van Griethuysen

-22

 

+18

+18

2

+14

Ian Wright

-12

-18

 

+2T

1

-28

Roy Weaver

-15

-18

-2T

 

0

-35

Semi-finals: 
Peter Thompson beat Corla van Griethuysen +15
Malcolm O’Connell beat Rod Williams +2T

Final:     Peter Thompson beat Malcolm O’Connell +6

1991:     No records have been found
Winner:
Rod Williams, 5 wins/6
Runner-up:
Roy Weaver, 4/6, +20 net points

1992:    

 

JG

TB

MO’C

MR

CW

Wins

Points

John Greenwood

 

+18

+10

+13

+26tp

4

+67

Terry Burge

-18

 

+10

+14

+23

3

+29

Malcolm O’Connell

-10

-10

 

+10

-2

1

-12

Mike Ranshaw

-13

-14

-10

 

+2T

1

-35

Charles Waterfield

-26

-23

+2

-2T

 

1

-49

1993:    

 

DS

CD

AH

IW

RW

Wins

Points

David Shipston

 

+22

+4

+3

-16

3

+13

Colin Dinwoodie

-22

 

-1T

+21

+4T

2

+2

Alastair Hunter

-4

+1T

 

-9

+10

2

-2

Ian Wright

-3

-21

+9

 

+9

2

-6

Roy Weaver

+16

-4T

-10

-9

 

1

-7

1994: 

 

CD

JB

RW

DA

Wins

Points

Colin Dinwoodie

 

+1T, +3T

+1T, +15

+18, +7

6

+45

John Beech

-1T, -3T

 

-13, -3

+14. +19

2

+13

Rod Williams

-1T, -15

+13, +3

 

-7, -8

2

-15

David Appleton

-18, -7

-14, -19

+7, +8

 

2

-43

1995:    

 

JB

MO’C

CD

RF

NH

PT

Wins

Points

John Beech

 

+14

+6

-7

+12

+11T

4

+36

Malcolm O’Connell

-14

 

+16+5

-4

+17

+15

3

+30

Colin Dinwoodie

-6

-16

 

+19

+5T

+16

3

+18

Bob Fewtrell

+7

+4

-19

 

-6

+15

3

+1

Norman Hicks

-12

-17

-5T

+6

 

-6

1

-34

Peter Thompson

-11T

-15

-16

-15

+6

 

1

-51

1996:    

 

RW

JB

MO’C

DF

NG

Wins

Points

Rod Williams

 

+11

+3

+17

+11

4

+42

John Beech

-11

 

+5

+12

+16

3

+22

Malcolm O’Connell

-3

-5

 

+19

+26

2

+37

Dave Farmer

-17

-12

-19

 

+20

1

-28

Nigel Gardner

-11

-16

-26

-20

 

0

-73

1997:  

 

BM

JB

PT

CD

Wins

Points

Brian Murdoch

 

+15T, -24

+14, +6

+26

4

+37

John Beech

-15T, +24

 

-12, +1

+26

3

+24

Peter Thompson

-14, -6

+12, -1

 

+18

2

-9

Colin Dinwoodie

-26

-26

-18

 

0

-70

1998:

 

JB

RW

PT

BM

GC

CT

Wins

Points

John Beech

 

-5

+6T

+26

+16

+25

4

+68

Rod Williams

+5

 

-9

+3

+25

+10

4

+34

Peter Thompson

-6T

+9

 

-12

+3

+18

3

+12

Brian Murdoch

-26

-3

+12

 

-8

+16

2

-9

Geoff Cuttle

-16

-25

-3

+8

 

-16

1

-52

Charlotte Townsend

-25

-10

-18

-16

+16

 

1

-53

1999:

 

JB

PWT

CGW

NH

BRPM

BRD

Wins

Points

J. Beech

 

+19

+7

+20

+17

+4

5

+67

P.W. Thompson

-19

 

+1T

+5

+8

+21

4

+16

C.G. Waterfield

-7

-1T

 

+21

+9

+9

3

+31

N. Hicks

-20

-5

-21

 

+8

+3

2

-35

B.R.P. Murdoch

-17

-8

-9

-8

 

+15

1

-27

B.R. Durward

-4

-21

-9

-3

-15

 

0

-52

2000:   Block A

 

SC

JSu

JSh

PE

AA

CMT

Wins

Points

S. Comish

 

+14tp

+25

+25tp

+25tp

+26tp

5

+115

J. Surgenor

-14

 

-19

+13

+25

+17

3

+22

J. Shorten

-25

+19

 

+2

-1T

+19

3

+14

P. Eardley

-25

-13

-2

 

+9

+17

2

-14

A. Ahmad

-25

-25

+1T

-9

 

+14

2

-44

C.M. Townsend

-26

-17

-19

-17

-14

 

0

-93

   Block B

 

RD

PJK

BRPM

CGW

MJO’C

JB

PWT

Wins

Points

R. Dourthe

 

-1

+12

+25

+22

+17

+13

5

+88

P.J. Kirby

+1

 

+8

+10

-6

+10

+6

5

+29

B.R.P. Murdoch

+12

-8

 

+20

+1

+5

-11

3

-5

C.G. Waterfield

-25

-10

-20

 

+18

+26

+5

3

-6

M.J. O’Connell

-22

+6

-1

-18

 

-6

+16

2

-25

J. Beech

-17

-10

-5

-26

+6

 

+22

2

-30

P.W. Thompson

-13

-6

+11

-5

-16

-22

 

1

-51

P.J. Kirby won one-ball tie-breaker against R. Dourthe (+2)

Final:
P.J. Kirby beat S. Comish +2

2001:

 

PJK

BRPM

CGW

ASM

JB

Wins

Jonathan Kirby

 

+5, -5

+26, +12

+4, -5

+11, +21

6

Brian Murdoch

-5, +5

 

-8, +6

+6, +9

+20, -11

5

Charles Waterfield

-26, -12

+8, -6

 

+14, -3

+5T, +9

4

Stuart McKendrick

-4, +5

-6, -9

-14, +3

 

-20, +18

3

John Beech

-11, -21

-20, +11

-5T, -9

+20, -18

 

2

2002:

 

GOB

JS

RWW

ASM

JB

NTG

CMT

PWT

Wins

Graham Brightwell

 

+1T

-23

+23

+8

+21

+15

+13

6

John Surgenor

-1T

 

+17

+23

+26

+4

-6

+12

5

Rod Williams

+23

-17

 

+7

+3

+3

-2

+22

5

Stuart McKendrick

-23

-23

-7

 

+4

+11

+16

+3

4

John Beech

-8

-26

-3

-4

 

+10

+8T

+17

3

Nigel Gardner

-21

-4

-3

-11

-10

 

+11

+24

2

Charlotte Townsend

-15

+6

+2

-16

-8T

-11

 

-15

2

Peter Thompson

-13

-12

-22

-3

-17

-24

+15

 

1

2003:

 

JB

GOB

ASM

CMT

Wins

John Beech

 

-12, +3T

+1T, -1T

+7, +21

4

Graham Brightwell

+12, -3T

 

+14, -1T

-8, +4

3

Stuart McKendrick

-1T, +1T

-14, +1T

 

+12, -20

3

Charlotte Townsend

-7, -21

+8, -4

-12, +20

 

2

2004:    

 

AH

JB

FRM

PM

GOB

Wins

Andrew Hobbs

 

+10

+24tp

+18

+1

4

John Beech

-10

 

+2

+7

+8T

3

Fergus McInnes

-24

-2

 

+14

+5

2

Peter McDermott

-18

-7

-14

 

+7T

1

Graham Brightwell

-1

-8T

-5

-7T

 

0

2005:    

 

JS

DKM

GOB

BRPM

JB

FRM

Wins

John Surgenor

 

-20

+20

+19

+24

+17

4

David Mumford

+20

 

-1T

-5T

+16T

+1T

3

Graham Brightwell

-20

+1T

 

-4

+17

+4T

3

Brian Murdoch

-19

+5T

+4

 

-17

+8

3

John Beech

-24

-16T

-17

+17

 

+10T

2

Fergus McInnes

-17

-1T

-4T

-8

-10T

 

0

2006:    

 

PJK

DHW

GOB

FRM

BRPM

BS

Wins

Jonathan Kirby

 

+10tpo

+25

+11

+18

+24tp

5

David Harrison-Wood

-10tpo

 

+9T

+2

+26tp

+10tp

4

Graham Brightwell

-25

-9T

 

+21

+25

+11T

3

Fergus McInnes

-11

-2

-21

 

+10T

+4T

2

Brian Murdoch

-18

-26tp

-25

-10T

 

+26

1

Brian Sykes

-24tp

-10tp

-11T

-4T

-26

 

0

2007:    

 

PM

MAS

GOB

JRH

AAW

CIM

Wins

P. McDermott

+1T

-25

+2

+11

+2T

4

M.A. Stephenson

-1T

+16

+18

-1T

+6

3

G.O. Brightwell

+25

-16

+8T

+21

-6

3

J.R. Hopgood

-2

-18

-8T

+2T

+2T

2

A.A. Wilson

-11

+1T

-21

-2T

+1T

2

C.I. Morrison

-2T

-6

+6

-2T

-1T

1

2008:    

 

JRH

GOB

CIM

BRPM

MAS

FMcI

AAW

Wins

J.R. Hopgood

-1T

+15

+11

+21

+12

+3

5

G.O. Brightwell

+1T

-7

+5

-10

+15

+16

4

C.I. Morrison

-15

+7

+1T

-26

+21

+15

4

B.R.P. Murdoch

-11

-5

-1T

+21

+19

+6T

3

M.A. Stephenson

-21

+10

+26

-21

-14

-5

2

F.R. McInnes

-12

-15

-21

-19

+14

+7

2

A.A. Wilson

-3

-16

-15

-6T

+5

-7

1

2009:    

 

JD

JRH

CIM

BRPM

MAS

DW

FRM

Wins

J. Davies

-14

+10

+2T

+2

+26

+5

5

J.R Hopgood

+14tp

+20tp

+2

-26

+17

+24

5

C.I. Morrison

-10

-20

+5T

+11

+23

+13

4

B.R.P. Murdoch

-2T

-2

-5

+26

+16

+21

3

M.A. Stephenson

-2

+26

-11

-26

+15

+6

3

D. Watts

-26

-17

-23

-16

-15

+3

1

F.R. McInnes

-5

-24

-13

-21

-6

-3

0

Final (one-ball advanced game):     
Jack Davies beat James Hopgood +6.

2010:    

 

BRPM

AAW

FRMcI

BS

WG

Wins

B.R.P. Murdoch

+1T

+16

+16

+21

4

A.A. Wilson

-1T

+14

+17

+13

3

F.R. McInnes

-16

-14

-14

+20

1

B. Sykes

-16

-17

+14

-6

1

W. Gilchrist

-21

-13

-20

+6

1

2011:    

 

JRH

CIM

MAS

FMcI

BRPM

AAW

Wins

J.R. Hopgood

+26tp

+26

+4

+26tp

+17tp

5

C.I. Morrison

-26

+24

-4

+25

+19

3

M.A. Stephenson

-26

-24

+5

+24

+25

3

F.R. McInnes

-4

+4

-5

+1T

+7T

3

B.R.P. Murdoch

-26

-25

-24

-1T

+16

1

A.A. Wilson

-17

-19

-25

-7T

-16

0

2012:    

 

JRH

CIM

BRPM

AAW

NH

FRM

Wins

J.R. Hopgood

+26tp

+12

+19tp

+15

+4

5

C.I. Morrison

-26

+26tp

+10

+22

+16

4

B.R.P. Murdoch

-22

-26

+14

+12

+24

3

A.A. Wilson

-19

-10

-14

+17

-15

1

N. Hicks

-15

-22

-12

-17

+22

1

F.R. McInnes

-4

-16

-24

+15

-22

1