WCF World AC Championship

Trophy:  The Wimbledon Cup, a Silver Cup presented to the CA by the All-England Lawn Tennis and Croquet Club to commemorate the first Championship, and loaned in perpetuity to the WCF for presentation at each successive Championship.

The World Association Croquet Championship takes place every two or three years; it is never scheduled for a MacRobertson Shield year.  Reg Bamford (South Africa) beat Robert Fletcher (Australia) 3-2 in the final of the 13th Championship, which was held in Adelaide, South Australia in May 2012. 

The 14th will be in England in 2013.  Scotland is entitled to nominate two players to the competition direct, and there are wild card and qualifying opportunities also. 

In the first World Championship, in 1989, players entered on their own account and were not selected by the SCA.  The April 1989 Bulletin announced the Championship as follows:

The first World Championship will be held in England at Hurlingham from 16th to 23rd July 1989.  A major sponsorship deal between Continental Airlines and the English CA will enable over 60 of the world’s best players to take part, from as far afield as New Zealand, Australia, Japan and the United States.  Favourite for the title is Joe Hogan, winner of the British Open Championship in 1986; he was a member of the New Zealand team which beat Great Britain and Australia in the 1986 triangular Test Match series for the MacRobertson Shield.  We do not yet know which Scots will be competing, but Keith Aiton, Andrew Hope and Martin Murray will be strong contenders.

Among Scots, Keith Aiton (6 – to 2009, after when he changed his allegiance to England) and Ian Bond (5) have made the most appearances; Jonathan Kirby (Bronze Medal 2005), Keith Aiton (QF 2005 and 2008) and James Hopgood (QF 2012) have made the most progress in the Championship.

The full list of representatives, and later round results, is:

1

1989

Hurlingham (80 players)

Champion Joe Hogan (NZ), Runner-up Mark Avery (E)

 

 

Scots:

Keith Aiton (last 16), Tom Anderson, David Appleton, Ian Bond (last 32), Andrew Hope (last 32), Martin Murray (last 16), Duncan Reeve (last 32), Rod Williams, Stephen Wright (last 32)

 

 

 

Round 1 (knock-out from start, 16 players had byes)

D.R. Appleton beat D.N.S. Peterson +16, +9

M.J. Stevens beat R.apW. Williams +2, +3

J.O. Walters beat T.W. Anderson +22, +19

S.J.H. Wright beat G.A. Vince +18, +11

Round 2 (Selected)

R.V. Jackson beat D.R. Appleton +22tp, +25tp

D.E. Reeve beat L. Herington +17, +20

M. Murray beat M.J. Stevens +25tp, +26tp

I.D. Bond beat D.C.D. Wiggins +18, -25, +13

D.A. Cornelius beat A.B. Hope +25, +17

K.M.H. Aiton beat C.E. Jones +25, +22stp

S.J.H. Wright beat F.J.R. Landor +9, +15

Round 3 (Selected)

R. Collighan beat D.C. Reeve -20, +18, +11

M. Murray beat S. Comish +15, +15

C.D. Clarke beat I.D. Bond +4, +26

K.M.H. Aiton beat D.A. Cornelius +14, +18

D.K. Openshaw beat S.J.H. Wright +1T, +8

Round 4 (Selected)

C.J. Irwin beat M. Murray +22, +13

S.N. Mulliner beat K.M.H. Aiton -5, +3, +26tp

Quarter-finals

M.N. Avery beat R.V. Jackson -3, +17tp, +17tp

C.J. Irwin beat J.G. Prince -17, +25, +13

J.K. Hogan beat S.E. Lewis +8tp, +25

D.K. Openshaw beat S.N. Mulliner -2, +1, +14

Semi-finals

M.N. Avery beat C.J. Irwin +26, -12, +14

J.K. Hogan beat D.K. Openshaw +26tp, +6

Final

J.K. Hogan beat M.N. Avery +3, +3tp

2

1990

Hurlingham (28)

Champion Robert Fulford (E), Runner-up Mark Saurin (E)

 

 

Scots:

Keith Aiton, Martin Murray

 

 

 

Keith Aiton lost in a 4th-place block play-off to G.J. Roberts -16
Martin Murray came 5th in his block (four qualified for last 16 knock-out phase)
Quarter-finals

R.I. Fulford beat D.K. Openshaw +23tp, +26tp

J.P. Stark beat P. Skinley +2, +8

S.N. Mulliner beat I.J. Burridge +8tp, +3

M.A. Saurin beat G.N. Aspinall +17, +5

Semi-finals

R.I. Fulford beat J.P. Stark +24tp, -16, +26tp

M.A. Saurin beat S.N. Mulliner -24tp, +16, +17tp

Final

R.I. Fulford beat M.A. Saurin +26, +24tp

3

1991

Hurlingham (32)

Champion John Walters (E), Runner-up David Openshaw (E)

 

 

Scot:

Ian Bond (last 16)

 

 

 

Ian Bond qualified first equal in his block for last 16 knock-out phase
Round 1 (selected, last 16)

J.K. Hogan beat I.D. Bond +23tp, +13tp

Quarter-finals

D.K. Openshaw beat G.W. Noble +22, +26

C.D. Clarke beat D.B. Maugham +25tp, -8stp, +15

J.O. Walters beat R.L. Bamford +23, -24tp, +3

R.I. Fulford beat J.K. Hogan +26tp, +8tpo

Semi-finals

D.K. Openshaw beat C.D. Clarke +25, -14, +14

J.O. Walters beat R.I. Fulford +14otp, +26tp

Final

J.O. Walters beat D.K. Openshaw +7, +25tp

4

1992

Newport, RI, USA (32)

Champion Robert Fulford (E), Runner-up John Walters (E)

 

 

Scot:

Rod Williams

 

 

 

Rod Williams came 5th in his block (four qualified for last 16 knock-out phase)
Quarter-finals

R.I. Fulford beat A.J. Westerby +20, +3

R.V. Jackson beat S.N. Mulliner +26, +5

D.K. Openshaw beat C. Pickering -6, +16, +12

J.O. Walters beat B. Northey +15, +14

Semi-finals

R.I. Fulford beat R.V. Jackson +26tp, +7

J.O. Walters beat D.K. Openshaw +17, +17

Final

R.I. Fulford beat J.O. Walters -5tp, +4tp, +12tp

5

1994

Carden Park, Cheshire (40)

Champion Robert Fulford (E), Runner-up Chris Clarke (E)

 

 

Scots:

Ian Bond, Jeremy Dyer, John Surgenor

 

 

 

John Surgenor did not qualify for the knock-out phase
Round 1 (Selected, last 32)

M. Taylor beat I.D. Bond +16, +17

D.J. Goacher beat J.S. Dyer +4, +1

Quarter-finals

R.I. Fulford beat R.L. Bamford -25tp, +26tp, +5tp

A.J. Westerby beat M. Taylor +25tp, +7otp

S. Comish beat M. Kobelt -26tp, +26tp, +17

C.D. Clarke beat C.J. Irwin -25tp, +26tp, +11tpo

Semi-finals

R.I. Fulford beat A.J. Westerby +17tp, -17tp, +26tp, +20qp

C.D. Clarke beat S. Comish -26tp, +8tpo, +26, -25tp, +13tpo

Final

R.I. Fulford beat C.D. Clarke -12tpo, +12tp, +18tp, +13

6

1995

Fontenay le Comte, France (40)

Champion Chris Clarke (E), Runner-up Robert Fulford (E)

 

 

Scots:

David Appleton, Strat Liddiard

 

 

 

Round 1 (Selected, last 32)

Stephen Mulliner beat Strat Liddiard +26tp, -26tp, +26tp

Tony Stephens beat David Appleton -20tp, +12, +21

Quarter-finals

Chris Clarke beat David Maugham +24otp, +26tp

Stephen Mulliner beat Tony Stephens -2, +8, +10tp

Robert Fulford beat Debbie Cornelius +18, +10tpo

Ian Burridge beat Steve Jones +22, +19tp

Semi-finals
Chris Clarke beat Stephen Mulliner +26, +26tp, +7

Robert Fulford beat Ian Burridge +19, -3, +26, +11

Final
Chris Clarke beat Robert Fulford +18tp, -12tpo, +26tp, -26tp, +26

7

1997

Bunbury, Australia (40)

Champion Robert Fulford (E), Runner-up Stephen Mulliner (E)

 

 

Scots:

Ian Bond, Andrew Hope

 

 

 

Round 1 (Selected, last 32)

Robert Fulford beat Andrew Hope +19, +25tp

Shane Davis beat Ian Bond +5, -2, +25

Quarter-finals

Robert Fulford beat Richard Baker +24tp, -17tp, +15tp

David Maugham beat Reg Bamford +26tp, +3

Stephen Mulliner beat Steve Jones -14, +22, +13

Shane Davis beat Bob Jackson -3, +26, +26tp

Semi-finals

Robert Fulford beat David Maugham -1tpo, +15tp, +17tp, -4tp, +11tp

Stephen Mulliner beat Shane Davis +10, +26tp, +17

Final

Robert Fulford beat Stephen Mulliner +17, -3tpo, +9otp, +11otp

8

2001

Hurlingham (80)

Champion Reg Bamford (SA), Runner-up Robert Fulford (E)

 

 

Scots:

Keith Aiton, Ian Bond, Jonathan Kirby, David Magee

 

 

 

No Scot qualified for the last 32 knock-out phase
Quarter-finals

R.I. Fulford beat D.B. Maugham -26tp, +15tp, +26tp

D.J. Bulloch beat M. Clarke +26, +21tp

J.E. Fournier beat S. Williams +6, +26tp

RL Bamford beat RJ Brown +7tp, +26tp

Semi-finals

R.I. Fulford beat D.J. Bulloch +8tpo, -14otp, +26tp, -17tp, +25tp

R.L. Bamford beat J.E. Fournier +16tp, +26tp, +25

Final

R.L. Bamford beat R.I. Fulford -16tp, +17sxp, -3, +26sxp, +26qp

9

2002

Wellington, NZ (64)

Champion Robert Fulford (E), Runner-up Toby Garrison (NZ)

 

 

Scot:

Keith Aiton

 

 

 

Round 1 (Selected, last 32)

John Prince beat Keith Aiton +11, -26tp, +15tp

Quarter-finals

Toby Garrison beat Bob Jackson +6tp, +24

Andrew Johnston beat Ronan McInerney +8tp, -17tp, +24

Robert Fulford beat Chris Clarke -26tp, +26tp, +16tp

Brian Wislang beat Simon Williams +26tp, -26tp, +16

Semi-finals

Toby Garrison beat Andrew Johnston +25, +8tp, -5tp, +4tp

Robert Fulford beat Brian Wislang +26tp, +26tp, +10tpo

Final

Robert Fulford beat Toby Garrison +26tp, +26tp, -17tp, +15tp

10

2005

Cheltenham (80)

Champion Reg Bamford (SA), Runner-up Robert Fulford (E)

 

 

Scots:

Keith Aiton (QF), Jonathan Kirby (SF)

 

 

 

Round 1 (Selected, last 32)
Keith Aiton beat Mike Jenner -26, +26tp, +26tp
Jonathan Kirby beat Jerry Stark +23, +12
Round 2 (Selected)
Keith Aiton beat Ed Duckworth +16, +4
Jonathan Kirby beat Ronan McInerney +16, +20
Quarter-finals
James Death beat Aaron Westerby +10tpo, -12otp, +11tpo, +17
Robert Fulford beat Keith Aiton +26tp, +5tp, +3tp
Reg Bamford beat Marcus Evans -15, +26, +26, +26tp
Jonathan Kirby beat Ken Bald +10, +12tp, -14, +25
Semi-finals
Robert Fulford beat James Death +24tp, +25tp, +5otp
Reg Bamford beat Jonathan Kirby +26sxp, +5tp, +26qp
Final
Reg Bamford beat Robert Fulford +17tp, +26sxp, +17sxp

11

2008

Christchurch, NZ (80)

Champion Chris Clarke (E), Runner-up Stephen Mulliner (E)

 

 

Scots:

Keith Aiton (QF), Jonathan Kirby

 

 

 

Round 1 (Selected, last 32)

Keith Aiton beat Toby Garrison -14, +22, +11
Bob Jackson beat Jonathan Kirby +11, +12

Round 2 (Selected)

Keith Aiton beat Ian Dumergue +26, +16

Quarter-finals

Stephen Mulliner beat Shane Davis +14tp, +20tp, +16

Aaron Westerby beat David Maugham +14, -5, +14, +4

Robert Fulford beat Keith Aiton +18tp, +17, +25

Chris Clarke beat James Death +17, +11, +8

Semi-finals

Stephen Mulliner beat Aaron Westerby +10, +7, +17

Chris Clarke beat Robert Fulford -26tp, -26tp, +11tpo, +17, +26

Final

Chris Clarke beat Stephen Mulliner -17tp, +26tp, +9, +12

12

2009

W Palm Beach, FL, USA (80)

Champion Reg Bamford (SA), Runner-up Ben Rothman (USA)

 

 

Scots:

Keith Aiton, Jonathan Kirby, Martin Murray (Wild Card), James Hopgood (Wild Card)

 

 

 

Jonathan Kirby, Martin Murray and James Hopgood failed to qualify for the knock-out phase
Round 1 (Selected, last 32)

Chris Farthing beat Keith Aiton +14, -26, +26tp

Quarter-finals

Robert Fletcher beat James Death +26tp, +12tpo, -23, +14tp

Reg Bamford beat Rutger Beijderwellen +26tp, +24tp, -26tp, +26tp

Chris Farthing beat Stephen Mulliner 17tp, -17, +19tp, +17, +26tp

Ben Rothman beat John Gibbons +17, +17, +16

Semi-finals

Reg Bamford beat Robert Fletcher -8otp, +26tp, +26tp, +5tp

Ben Rothman beat Chris Farthing +13tp, -8, +23, -26tp, +26tp

Final

Reg Bamford beat Ben Rothman +13tp, +22, +18tp

13

2012

Adelaide, South Australia (80)

Champion Reg Bamford (SA), Runner-up Robert Fletcher (Aus)

 

 

Scots:

James Hopgood (Quarter-finals), Martin Stephenson, Andrew Hope (Wild Card)

 

 

 

Martin Stephenson and Andrew Hope failed to qualify for the knock-out phase
Round 1 (Selected, last 32)
James Hopgood beat Peter Landrebe +26tp, -26tp, +26tp
Round 2(Selected, last 16)
James Hopgood beat Alan Walsh +26, +24tp, +15tp
Quarter-finals
Reg Bamford beat Stephen Forster +26tp, -20tp, +21, -17, +17sxp
Simon Hockey beat James Hopgood +19, +7tp, -4, -17, +17
Robert Fletcher beat Simon Patel +26tp, +16, -10tpo, +24tp Marcus Evans beat Malcolm Fletcher +26tp, +3tp, +7tp
Semi-finals
Reg Bamford beat Simon Hockey +17sxp, +26sxp, -20tp, +26tp
Robert Fletcher beat Marcus Evans -26tp, +16tp, +26tp, +26tp
Final
Reg Bamford beat Robert Fletcher -12tpo, +17tp, -26tp, +17tp, +26qp