Scottish Open

Trophy: the “Moffat Mallet” donated by Edinburgh Croquet Club 
Runner-up (since 2008): the Burnett Cup donated by Bob Burnett
Consolation event (since 2003): the Edinburgh Plate donated by the SCA

Since 2003, the Championship is a knock-out seeded by ranking; first round to consist of single games, quarter-finals and semi-finals best of 3, final best of 3 or best of 5 at manager’s discretion.  There is also a consolation event (flexible Swiss, with results from the main event carried over) open to all those knocked out before the final of the main event.  Meadows West can take a maximum of 14 entries.

History: 

David Appleton has published a book (2009) The history of the Scottish Croquet Championship 1870 – 1914, and it is from that publication with permission that the relevant details of the winners and runners-up to 1914 have been reproduced.  There were also Gold Medal Winners in Scotland for some years from 1908 – these names are taken from a 1913/14 Royal Insurance “Record of Sports” Encyclopaedia copied for the Editor by Bill Spalding:

Medal Winners:

 

Gentlemen’s Gold Medal

Ladies’ Gold Medal

1908

R. Bloxsome

Mrs D.J. Macfie

1909

K.H. Izard

Mrs D.J. Macfie

1910

H. Fowler

Miss C. Newton

1911

J.A. McMordie

Miss E. Hughes

1912

J.W. Thain

Miss E.G. McMordie

1913

A. Stuart

Mrs F. Workman

 

The first modern Finals Day was held at Lauriston Castle, Edinburgh, on 6 July 1968, and the four-page Programme produced for the occasion shows on the front a photograph of HM Queen Elizabeth II presenting the CA Open Championship Centenary Tournament Trophy to Lt-Cdr R.D. Sinclair, R.N. on 28 July 1967.  Page 4 contains the following text:

The Scottish Tournaments

We are fortunate to be able to welcome Lady Brechin to our lawns on an auspicious occasion for Scottish Croquet.  This is the first occasion on which these two tournaments have been held and their very existence testifies to the growing strength of croquet in Scotland.

This process could be said to have started last year when an already increasing interest in the game was boosted by the Croquet Association’s Centenary Tournament.  This was a nation-wide event in which over 700 competitors took part including some 70 from the Scottish clubs.  The Scottish Area Final was held here at Lauriston a year ago, and was a most successful affair.  The opportunity was taken of combining the Championship of Scotland with the early rounds of the Croquet Association’s Tournament and our highly prized ancient mallet was presented to the winner.  He in fact went on to win the Centenary competition so it can be seen that the presentation of the mallet was a good beginning in every way.

Now we are holding our own tournaments.  This afternoon Lady Brechin, the Lady Provost of the City of Edinburgh, will present the mallet for the second time this century, so far as we can tell.  Unfortunately we do not know the full history of this splendid trophy (in fact, forty years or so later, David Appleton’s book does relate the full history).  It is genuinely dated 1871 and inscribed “Champion of Scotland”.  It was apparently played for at Moffat nearly a hundred years ago and as a prize to be competed for annually it neatly links the past and future of Scottish croquet.

While the mallet makes a suitable trophy for the Open tournament it was necessary to provide a similarly perpetual prize for the Handicap event.  The Scottish Clubs have therefore jointly given a small silver Quaich for this purpose and this will be presented to the first winner of this event this afternoon.

The SCA archives hold a copy of the completed programme, with the semi-final and final scores, and also include the receipt from The Astor Catering Service, 6 – 10 Viewforth, proprietor P.M. Schooler, MCFA, for 44 guests at 13/6 each, total £29/14/-.  Because both Open and Handicap competitions were split geographically in the early rounds, two semi-finalists came from Glasgow and two from Edinburgh in each case.  Other Open entrants had come from Langside and Glenochil clubs, but there are no details of the other players in the qualifying blocks of the Handicap, merely that all entrants had some five games, and semi-finalists some ten games. 

In the Open, Dr R.F.O. Kemp (E) beat Dr J.O’D. Alexander (G) 26-6, while A.I. Milne (E) beat P.J.R. Crawford (G) 26-18, with Dr Kemp winning the final 26-7.  In the Handicap, Lt-Cdr R.D. Sinclair (E, h/c 3) beat Miss C.A. Crawford (G, 7) 26-5, while J.E. Rowe (E, 7) beat T.S. Stobbs (G, 9) 26-8, with Lt-Cdr Sinclair winning the final on time 23-22.

Scots won the Croquet Association All-England Handicap Championship for the three years following Lt-Cdr Sinclair’s success, with Bill Spalding victorious in 1968, Robert Milne in 1969 and Bob MacLean in 1970. 

Several early Finals Days were hosted by the Gleneagles Hotel, which later hosted the Summer Weekend tournament for some years.  Whilst the Handicap events are still season-long (the Doubles was added in 1975), the current Championship format has been in force since 2003.

Roll of honour:

 

Winner

Runner-up

1870       

David Johnstone Macfie

Mr Hutcheson

1871       

David Johnstone Macfie

John Clark Forrest

1872       

David Johnstone Macfie

 

1873       

John Clark Forrest

Miss Jane Forrest

1874       

John Clark Forrest

Mr Christie

1875       

David Johnstone Macfie

John Clark Forrest

1876       

John Clark Forrest

Miss Jessie Clark Forrest

1877       

Miss Jessie Clarke Forrest

Miss Jane Forrest

1878       

Walter Gray Lawrie

? Miss Jessie Clark Forrest

1879       

David Johnstone Macfie

Miss Jessie Clark Forrest

1880 - 1896, no Championship

1897       

Mrs Mary Macfie

Miss Dixon

1898       

Rev. Arthur Law

Mrs Mary Macfie

1899       

Mrs Mary Macfie

Murray Bell

1900       

Geoffrey Woolston

A.L. Payne

1901       

John Haviland

Geoffrey Woolston

1902       

Mrs Mary Macfie

Daniel Stevenson

1903       

Rev. Samuel Smartt

Miss Eveline Bramwell

1904       

Miss Eveline Bramwell

Rev. James Blake

1905       

Alan Boumphrey

Arthur Maxwell Stuart

1906       

Alan Boumphrey

Mrs Mary Macfie

1907       

Miss Eveline Bramwell

Daniel Stevenson

1908       

Mrs Julian Parr

Miss Marcia Jocelyn

1909       

Leslie O’Callaghan

Robert Nettles

1910       

Lady Julian Parr

Lady Marcia Jocelyn

1911       

Capt. Gordon Lister & John Thain WS (trophy shared)

1912       

John McMordie

John Thain

1913       

John Hughes

Miss Beryl Arrowsmith

1914       

Gaston Frederick Bayard Wace

1915 - 1966, no Championship

1967       

Lt-Cdr R.D. Sinclair (Winner of CA Centenary All-England Scottish Area Final) was presented with the newly-discovered Moffat Mallet, and went on to win the All-England National Final at Hurlingham

Open Championship was revived in 1968 as season-long competition

1968       

R.F.O. Kemp

A.I. Milne

1969       

M.E.W. Heap

J. Alexander

1970       

M.E.W. Heap

 

1971       

D.I. Nichols

R.E.B. Duncan

1972       

M.E.W. Heap

I.H. Wright

1973       

J. Rose

R.M. Milne

1974       

S.J.H. Wright

R.E.B. Duncan

1975       

D.I. Nichols

W.M. Spalding

1976       

S.J.H. Wright

D.I. Nichols

1977       

F.V.X. Norton

R.N. Maclean

1978       

S.J.H. Wright

R.N. Maclean

1979       

S.J.H. Wright

no playoff

1980       

R.N. Maclean

I.H. Wright

1981       

R.N. Maclean

E. Mackenzie-Bowie

1982       

R. ap W. Williams

W.M. Spalding

1983       

W.M. Spalding

N. Hyne

1984       

W.M. Spalding

 

1985       

W.M. Spalding

J. Surgenor

1986       

G. Anderson

A.H.M. Adam

1987       

D.S. Warhurst

J. Surgenor

1988       

J. Surgenor

no playoff

1989       

J. Surgenor

R. ap W. Williams

1990       

J. Surgenor

C.M. van Griethuysen

1991       

J. Surgenor

R. ap W. Williams

1992       

J. Dyer

D.R. Appleton

1993       

J. Surgenor

J. Dyer

1994       

J. Surgenor

J. Dyer

1995       

J. Surgenor

J. Dyer

1996       

R. ap W. Williams

M.J. O’Connell

1997       

R. ap W. Williams

A.J. Campbell

1998       

R. ap W. Williams

M.J. O’Connell

1999       

J. Surgenor

M.J. O’Connell

2000       

M.J. O’Connell

J. Surgenor

2001       

R. ap W. Williams

D.R. Appleton

2002       

J. Surgenor

C.I. Morrison

 

From 2003, format changed to Open Championship

 

Winner

Runner-up

Edinburgh Plate

2003       

R.P. Burnett

C.J. Dent

D. Nick

2004       

P.J. Kirby

D. Nick

R.P. Burnett

2005       

P.J. Kirby

D.K. Openshaw

J.C. Williams

2006       

D.K. Openshaw

S. Patel

B.M. Rannie

2007       

R.P. Burnett

C.J. Dent

R. Lowe

2008       

D. Nick

D.K. Openshaw

J.R. Hopgood

2009       

R.P. Burnett

D. Nick

A. Winn

2010       

G. Fletcher

J.R. Hopgood

R. Fletcher

2011       

K. Beard

H. Hamilton

J.R. Hopgood

2012       

P. Chapman

J.R. Hopgood

D. Johnston

 

Reports:

1968:

See above.  Finals Day was at Lauriston Castle.

1969:

Finals Day at Rouken Park, Glasgow, was 5 July.

1970:

Finals Day – no record found.

1971:

Finals Day – no record found.

1972:

Finals Day – no record found.

1973:

Finals Day at Gleneagles Hotel, was 7 July.

1974:

Finals Day at Gleneagles Hotel was 13 July, a week after the historic Scotland – New Zealand Test Match.  Stephen Wright (The Whins CC) beat Lewis Middleton (Aberdeen CC) in the first semi-final.  Bob Duncan and Bill Spalding, both of Glenochil CC at Manstrie, played the second semi-final.  Bill’s hitting deserted him and Bob went through to make it an all-Clackmannanshire Final.  Then it was Bob Duncan’s turn to find hitting-in a problem, and Stephen Wright gave him few opportunities to try, winning fairly comfortably, and adding a new name to the historic “Moffat Mallet” which bears the century-old legend “Champion of Scotland”.

1975:

Finals Day at Gleneagles Hotel was 5 July.  David Nichols (Edinburgh) had beaten Bob Maclean (Glenochil) a few days earlier in the first semi-final.  The other game between Jack Norton (Incorrigibles) and Bill Spalding (Glenochil) settled down to a lengthy struggle which finally had to have a time limit imposed on it.  As the four-and-a-half hours of the game drew eventually to a close the tension mounted as Bill tried to hand onto his precarious lead.  The axe finally fell on Jack as he stuck in penultimate on the last turn only two points behind.  In the Final David Nichols made sure the semi-final was not going to be repeated and soon had his first clip on four-back.  Bill had his chances but was unable to make enough of them, so David Nichols added the Open Championship to the Handicap title he had won earlier in the day – a notable double for a very steady player.  The prizes were presented by Mr Russell Galbraith, Head of News, Current Affairs and Sport for Scottish Television Ltd, and the Scottish Croquet Association are very grateful for the interest he has shown in our minority sport, bringing interviewer Bob Currie and a full camera crew for most of the day.

1976:

Finals Day at Gleneagles Hotel was 3 July.  As usual, the weather was good, certainly hotter than in 1975, and possible equal to 1971 when Reg Hollingworth defeated Mrs Vera Macpherson in the Handicap Final.  Five years later Vera notched up another record by being the first woman to reach the semi-final stage of the Open event, since its revival in 1967.  David Nichols proved to be much the stronger player so we still look forward to a female player in the Open Final.  One remarkable feature of the game was that each player had a turn where the only point scored was for the opponent!  David finished the game in grand style with an attempted straight triple in which he rush peeled penultimate, peeled rover from ten feet, and only just failed a difficult combination peg out.  The other semi-final between Jack Norton and Stephen Wright was a close struggle until Jack played his opponent’s ball, leaving Stephen an easy break set-up.

The Final between Stephen Wright and David Nichols might have been expected to be something of a classic tussle under the blazing sun.  Perhaps because of the sun, some of the spectators retreated for a cup of tea shortly after the start of the game and found on their return that Stephen had scored a quick and convincing victory to regain the Moffat Mallet he last held in 1974.  The prizes were presented by Mr W. Bell, Director of Recreation and Leisure at the City of Edinburgh, who expressed his interest in what was to him a new sport and assured us that ‘minor sports’ would not be forgotten in Local Authority planning for the future.

1977:

Finals Day at Gleneagles Hotel was 2 July.  Clouds and a cold wind greeted the handful of players and spectators who took the journey to Gleneagles for the Finals of the Scottish Open and Handicap Championships.  The sun did make an appearance once or twice but by the late afternoon showers forced those not playing to take shelter.  However those who did make the journey saw some very interesting croquet.  With the SCA making less use this year of the courts at Gleneagles than it has in the past, due to construction developments at the hotel, it is perhaps not surprising that the croquet lawns have received less attention than before, and as a result were patchy.  This made judgement very difficult and as a consequence very little break play was seen during the day.  Bob Maclean seemed to overcome these problems best and during his Open semi-final against Robert Milne he truly hit form and managed to get two all round breaks to win by 21.

Bob’s confident start to the day must have weighed heavily on the minds of the other semi-finalists, Jack Norton and David Nichols, neither of whom were able to get to grips with the lawn.  The innings changed frequently throughout the game with a few hoops being scored at a time.  This may not have been the best display of croquet but to those spectators who had come to Gleneagles it proved excellent watching with the outcome of the game always in doubt.  Finally a mistake by David, with balls on rover and peg, allowed Jack to win by 3.

In the Final Bob Maclean failed to repeat his form of the semi-final and both he and Jack had problems in getting breaks together.  Play changed hands continually, but in this type of game Jack succeeded in getting to the peg first, pegging one ball out and leaving the other by the peg.  Bob Maclean hit in with a desperate last shot to keep Jack from pegging out but he was too far behind to make up the gap quickly enough to stop Jack, who more than any other player in Scotland, is likely to hit in under such circumstances.  This he did to win by 12 and become the new Champion of Scotland.

The prizes were graciously presented by Mr G.M. Burnett, Principal of the Heriot-Watt University, who, along with Mrs Burnett, showed a keen interest in the game despite the cold and wet day.

1978:

Details may be in Bulletin No. 13 (missing).  Stephen Wright beat Bob Maclean in the Final.

1979:

Due to the new arrangements (i.e. no Finals Day) for the Scottish Championship we have no full report on the finals.  In the Opens, Stephen Wright, throughout the competition, won all his games in both Draw and Process by a large margin, except in the final of the Draw where he beat Robert Milne +3.  The play off for second place between Robert Milne and Bob Maclean did not take place.

1980:

The Exec minutes record that a Finals Day took place with a small number of spectators, but no other details are recorded in Bulletins.

1981:

After three-quarters of an hour’s play in the Open Championship Final at Morningside on 29 August, Ewen Mackenzie-Bowie had managed to get on clip on hoop 2 and the other on hoop 3 while Bob Maclean had not yet scored.  Before much longer though, Bob hit in, picked up a break and played it in his usual immaculate manner round to 4-back.  After Ewen missed the lift shot, Bob embarked on his second break but, because he could not remove Ewen’s ball from Corner IV, he took the three-ball break round to rover.  Because it was slightly untidy, he was in a little trouble finding a spot to lay up for Ewen’s second lift shot, but before long he was back in, and soon won +23.

1982:

The final stages of the Scottish Open were played at Lauriston, Edinburgh, in cool, clear weather on 11 September.  The finalists of the Draw were to have been Bill Spalding and Bob Maclean; Bill had been in fine form during the earlier rounds, beating Ian Wright +26 in the semi-final, including a hair-raising triple peel; Bob had beaten an off-form Rod Williams at the same stage.  However, Bob was unwell on the day, giving Bill a walk-over and robbing the spectators of a potentially good match.  In the Process final, Rod Williams seemed to be in ominously good form on the day, capitalising on Ian Wright’s few mistakes to win +14.

In the final, both Bill and Rod played well.  Bill missed Rod’s early tice, which allowed Rod to go to 4-back, but the leave was rather untidy, with Bill’s balls not being completely cross-pegged.  Bill hit the half-ball that was showing and proved that he too could get to 4-back.  His leave was much better, leaving Rod only one sensible shot from B-baulk at his partner ball near hoop 5 – he hit it, picked up Bill’s other ball near fourth corner, and went round to the peg.  Several times during the break he managed to get the forward ball into a peeling position, only to have to move it away again.  However with red on the peg and yellow at 4-back he cross-wired Bill at hoop 5 with a reverse rush for his red on the boundary near hoop 4.  Bill took the shortest shot at the red, and missed.  Score +17 in a very satisfying final for the players and the spectators.

1983:

After a gap of four years, the Scottish Championship Finals returned to Gleneagles Hotel (date unknown).  After the Handicap Doubles final finished, the Open Singles Championship finals started.  Bill Spalding (Glasgow) and Nick Hyne (Edinburgh) had both reached the final of the Draw and the Process, so it had been decided to play both those finals on the one day, with a play-off if necessary.

The Draw Final got off to a sparkling start when Bill hit Nick’s tice on the third turn, tried hoop 1 but stuck in it.  Nick hit in the fourth turn, peeled Bill through hoop 1 and took his own ball to 4-back.  It was not long before Bill also had a clip on 4-back, and he followed this by taking his second ball from hoop 2 to the peg.  Nick hit the lift, scored five hoops with his second ball, but broke down with a poor approach to hoop 6.  This let Bill in with the peg ball, so he laid a rush for the other ball and finished the game in his next turn.

Nick was the first to score in the Process Final but could not score the second hoop.  Bill made three hoops but stopped with a failed angled hoop 4.  A few misses from each player later, Nick had his clip on 4-back, laying up at hoop 2.   Bill missed the shorter shot from B-baulk giving Nick a three ball break which he took round to the peg.  After Bill scored two hoops with his forward ball and three with the second ball, Nick hit in to reach peg and peg, and finished +17 soon after.

The play-off was rather disappointing – each player tried to give the innings to the other, neither scoring more than a couple of hoops at a time.  Eventually Bill put more cohesive turns together to win +17 thus putting a new name onto the Moffat Mallet as ‘Champion of Scotland’.

1984:

No report has been found.  Bill Spalding was the winner – did he win both Draw and Process?

1985:

The 1985 Finals Day, 14 September, held in Glasgow, was a West of Scotland affair with all the contestants coming from two clubs.  Three were from Glasgow Croquet Club, where most of the low handicap players in Scotland are now concentrated, and three were from the fairly new, Troon-based, Piersland Croquet Club, which is starting to make its mark.  In a perfect world, from the manager’s point of view, no finalist would be in more than one event, but players are not as co-operative as that!  This year Bill Spalding was in both the Open Singles and the Handicap Singles finals, and John Surgenor in the Open Singles and Handicap Doubles finals.  This meant that both handicap finals were played in the morning, one on each court, and the Open Singles in the afternoon.  All the rain this summer has helped the Glasgow Club’s courts recover from the serious trouble they were in by the end of the drought last year.  There still are quite a few bumpy patches where the grass is thin, but generally they are better than they were at the start of the season, and now the surface is much more true than it was.

In the Open Singles, Bill Spalding and John Surgenor had both reached the final of the Draw and the Process. This meant that, effectively, theirs was a best-of-three contest.  To avoid the possibility of three games in an autumn afternoon, they had already played the Draw Final, in which John had attempted a peg-out on Bill’s rover ball when its partner was on 2-back, but he stuck in penultimate, giving Bill an easy +11 finish.  So John started the afternoon knowing that he had to win two games, while one win was all that Bill required.  John used the same tactic in the Process Final that had come unstuck in the Draw Final, completing the peg-out with Bill’s other ball on 4-back.  As so often happens in such circumstances, the long shots of the single ball player were accurate and Bill completed his second victory to win the Moffat Mallet for the third time in succession.

1986:

‘Finals Day’ for the Scottish Championships, held at Bush Croquet Club, turned out to be ‘Finals Days’, partly because one of the contenders for the Open title, Alasdair Adam, had booked holidays long before he expected to reach the last two.

The Open Final was much delayed, and took place on Friday 10 October, between Alasdair Adam (Edinburgh & Dollar clubs) and George Anderson (Edinburgh & Bush clubs).  The grass had been specially cut and the hoops were placed in new holes, tight in the ground.  The players arrived for the 2:00 start to find Lionel Fotheringham making final preparations for the event, sweeping many leaves off the court.  There were four spectators at the start of the final – the largest crowd for many years.

Alasdair won the toss and started with an unusual, long tice from the third corner: George hit this, and put it towards the back of hoop 1, going himself towards the fourth corner.  Alasdair pondered his reply for a long time before shooting hard at, and missing, the ball behind hoop 1 – his horror was vocal when he remembered George still had to play his second ball.  George rushed the ball now on the B-baulk line to hoop 2 and took off to the ball behind hoop 1, but misjudged the weight, sailed past it and missed the roquet.  From then on, each player treated the other with great respect and played defensively – it was fifteen minutes later before either player approached hoop 1.  Alasdair scored this first hoop and, five minutes later, added hoop 2.  Twenty more minutes passed, then George scored five hoops with red.  In the next thirty, Alasdair got the second ball to hoop 3, and George managed three hoops with yellow.  And so the game ground on – both players took no chances, each gaining then losing the innings from time to time.

By five o’clock, Alasdair was beginning to worry about a bridge match he was due to play in Stirling at seven o’clock – at this stage both his balls had reached hoop 5, while George was on 3-back and 2-back – so, with reluctance, a time limit was set for 6:15.  When this time was all but here, Alasdair’s clips had not moved, while George now had one clip on the peg, ready to finish off, but he stuck in rover.  Alasdair’s blue ball was by hoop 6, but the black was on the boundary level with rover, and he had a ball and a half to shoot at.  He hit the ball in the jaws of rover in such a way that it did not score the hoop, and there he was with a four ball break all set up nicely for him.

Suddenly his play was transformed, and when time was called he was already through 2-back.  He continued a faultless break, intending to peg out red and black, leaving the other two in such a position that George was unlikely to finish the game on his last turn.  After scoring 4-back, conceding contact, he sent yellow to rover as the pioneer, but his stroke was too heavy, and worse, it was straight at the hoop, sailing through, so putting both George’s balls on the peg.  This altered things completely, so he stopped after penultimate, and tried to put the four balls into the most difficult places for George to finish from, should he take his last turn.

And so a dour struggle ended more than four-and-a-quarter hours after it started, with George Anderson’s being the new name to go onto the 115-year-old Moffat Mallet.  The outcome of the bridge match is not recorded.

12 September, 1987 at Bush:

It had been expected that the two new courts at Bush would be ready, but the legacy of the atrocious September of 1985 was still there in the form of drainage problems.  Sustained heavy rain overnight made one lawn unplayable; the other was waterlogged but without any visible pools of water on it, although steady rain during the morning added moisture quicker than it was draining away.  The much drier old court was reserved for the Open Singles.

In the Draw Final, David Warhurst was first to score against George Anderson, making hoop 1 with his blue ball; then he got a break for black started, which, despite almost coming to grief at hoop 4, ended with a standard leave at 4-back.  He took his second ball to hoop 4 before George took croquet for the first time.  A few turns later blue was on 3-back and black was on its way to the peg, but it stuck in penult.  George hit the lift, but did not get the long breaks that he needed.  By the time he reached 1-back and 2-back, David was already at the peg with both balls, and shortly after he pegged out to win +13.

The Process Final between John Surgenor and Bill Spalding followed a different pattern.  John scored hoop 1 with red but let Bill in by failing hoop 2; Bill scored hoop 1, and, after a long approach to hoop 2, had a three ball break established, which he promptly lost.  Nevertheless he managed to keep it going before finally breaking down at 2-back with John’s yellow only six yards away from the end of B-baulk.  John hit that lift with red but also broke down at 2-back by missing a not very long roquet.  However he managed to keep Bill out while scoring slowly, to reach peg and peg.  Bill did hit in now, but could score only one more hoop before John won +18.

The play off for the title was much slower.  Neither David nor John wanted to give the other any chance, and safety play was the order of the day.  John opened the scoring first, taking yellow to hoop 3 then hoop 5; David replied with blue to 1-back.  Quite some time later David was on 1-back and hoop 4, with John one point ahead on 3-back and hoop 3.  Slowly they progressed; the closer they came to the end, the more nervous they became, each sticking in penultimate.  John made more mistakes than David in the tense end game, which David finally won by six points, to put another new name onto the Moffat Mallet as Champion of Scotland.

For the second year in succession, each of the three Scottish Championships has been won by players who have not won it before; a good sign for Scottish croquet.

1988:

No report has been found.  John Surgenor won both Draw and Process.

16 – 17 September 1989 at Bush:

The Finals at Bush started at 10 o’clock on Saturday; the first two matches were the final of the Draw between Fred Mann and Rod Williams, and the final of the Process between John Surgenor and Corla van Griethuysen, who was not only the manager, but had been in Roehampton all the previous week coming second in the Ladies Field Cup, the CA event for the top six available ladies, and had only got back home, in Glasgow, after two o’clock on Saturday morning.  Rod beat Fred +16, and John beat Corla +11.

In the afternoon, the Final took place between Rod and John, and this was an exciting game to watch, especially at the end as it could have gone either way.  Both players made several mistakes with Rod being very unfortunate when he tried to finish his turn with a big split roll, in which he pegged out his rover ball while his other ball was still for penult.  John, with both balls for the peg, joined up.  After some kerfuffle Rod managed to score penult and rover, but failed to peg out, and John won by +1.  Fred Mann and Corla van Griethuysen played off for third place, which Corla won by beating Fred +9.

1990:

No report has been found.  John Surgenor beat Corla van Griethuysen in the final.

1991:

No report has been found.  John Surgenor beat Rod Williams in the final.

1992:

No report has been found.  Jeremy Dyer beat David Appleton in the final.

1993:

A new format, of preliminary blocks on a weekend in June, and best of three semi-finals and final on a weekend in September was proposed, to replace the traditional Draw and Process format.  No report has been found.  John Surgenor beat Jeremy Dyer in the final.

1994:

What a surprise!  John Surgenor again, therefore making it a treble of the Masters, the Chairman’s and the Open.  John beat Alastair Hunter in the semi-final (including one triple peel), to meet Jeremy Dyer in the final for the second successive time.  Jeremy had beaten Colin Dinwoodie in his semi-final, Colin having arrived at that stage by virtue of a +1T win over George Anderson in the last round of the qualifying Swiss tournament earlier in the year.  John won the final +5, +16.

1995:

No report has been found, although the full results of the Draw and Process are recorded.  John Surgenor beat Jeremy Dyer in the final.

1996:

Although advertised as being Draw and Process, the competition was in fact run as two blocks throughout the season, but this was not accepted as being the best way to run such a prestigious competition by all the top players, because one loss may well lead to elimination because if the who-beat-whom tie-breaking regulation.

(Report by Rod Williams)

Rod Williams wins Scottish Open

Early rounds were played as blocks throughout the season, with the two block winners, Malcolm O’Connell and Rod Williams, playing a best of three final.

Game 1:

Both players had early breaks to 4-back or thereabouts with Rod being the first to get his second break going.  He managed one peel, leaving an untidy but aggressive leave.  Malcolm hit the ‘last shot’ with his backward ball and pegged Rod out leaving penult against 4-back and peg.  Rod took good position at penult; Malcolm joined wide on the east boundary; Rod ran penult beyond the peg and decided, probably unwisely, to have a shot at rover.  He would have been better off shooting at Malcolm’s peg ball which, if he had hit, would have given him a very good chance of finishing and which, if missed, would have given Malcolm only a marginally easier chance.  Anyway the ball clunked, and Malcolm played two excellent rolls to 4-back and penult to finish +2.

Game 2:

Again Malcolm pegged Rod out, leaving penult against peg and peg.  This time, however, Rod hit the ‘last shot’ from the middle of B-baulk into corner IV; a good shot to hit, for Rod, since a miss would have given Malcolm the Championship.  +2 to Rod.

Game 3:

The first two games had lasted over three hours each, but the croquet, surprisingly, wasn’t as scrappy as you might think.  Most of the difficulty seemed to be caused by the heavy lawns, making rushing the length of the lawn almost impossible, though once breaks were established, they seemed to go round without much trouble.  But all that hard hitting had left both players feeling distinctly Bushed by the time the third game was under way, and mistakes were more frequent.  Properly controlled breaks were rarer, though both players had several chances each struggled to 4-back with one ball.  Eventually the crowd of spectator reminded Rod, who by now was on hoop 3 and 4-back, of the Malt that was waiting back home for him when it was all over.  Suitably energised, he sailed round to peg, Malcolm missed the lift and Rod finished.  The spectator heaved a sigh of relief, clapped dutifully and everyone rushed home for their just desserts.

Rod Williams beat Malcolm O’Connell +2, -2, +14

1997:

No report has been found, although the full results of the Qualifying Round and Final stages are recorded.  Rod Williams beat Andy Campbell in the final.

1998:

No report has been found, although the full results of the Qualifying Round and Final stages are recorded.  Rod Williams beat Malcolm O’Connell in the final.

4 – 5 September, 1999 at Kelvingrove:

(Report by Charlotte Townsend)

The Scottish Open Qualifying Round was hotly contested by seven players – the humidity caused sweaty brows for Malcolm O’Connell, John Surgenor, Rod Williams, David Appleton, Brian Durward, Charlotte Townsend and George Anderson as they battled against their own play to qualify for the final round of the SCA Open Championship.  David, Rod and Charlotte were buoyed up by a memorable previous evening of searching the internet for the definitive version of Eskimo Nell.  However, Malcolm had outdone them by finding some of the least known (but definitely best loved) extracts from medical records, most of which could not be quoted in a family publication such as this.  (‘The patient was alive when he left the hospital – but without permission’ was one of the few printable quotes.)

Only cultural exchanges such as these were enough to see us all through the first and second rounds, only countered by the copious quantities of failed triple peels and French and Japanese tourists.  We had a fundamental problem in explaining croquet to the French tourists, who remained unconvinced to the last that there were two separate games, croquet and cricket.  Charlotte convinced them that they had invented one or other of them.

The croquet took on a more militaristic turn as the number of Orange marches increased...

In the third round David Appleton showed signs of regaining his old form as he took his first ball round against Malcolm and, Malcolm having failed to hit in, relaxed into a triple peel.  He relaxed a little too much, however, and missed an easy roquet after 3-back.  Malcolm retaliated with his second triple of the day, despite the concerted efforts of George and Brian, who delayed the triple considerably as they demonstrated their flair for double banking.

In round four, Malcolm showed further flair as he took his own two balls and his opponent’s through hoop 1 in the third turn.  Unfortunately he failed to demonstrate the perfect three ball break to the peg when he broke down at hoop 2.

In round five, David Appleton made a noble attempt at a quintuple, but failed early on when his peeled ball at 2-back blocked his playing ball.  John almost did a triple against Charlotte, but when he failed at rover, he wired her nastily with each of her balls against the wire at rover.  Malcolm O’Connell had a very interrupted triple (but nonetheless a triple) against Brian Durward, with the double bankers again doing their best to thwart him (through playing, rather than interruption).

The sixth round introduced George and Rod as the ‘Double Bankers from Hell – The Sequel’.  George refined his techniques of the previous day, managing not only to roquet Malcolm’s balls, but to cannon multiple balls into one another.  Rod clearly resented being upstaged, and within minutes had interfered with Malcolm’s balls no less than three times.  Fortunately Malcolm was having no problem in thrashing Charlotte, and having beaten her +24, he decided to take his revenge on the opposition, i.e. the double bankers.  Rod was carefully lining up for a three yard shot as Malcolm cleared the balls from the lawn.  He waited carefully for Rod to shoot – and as he did so, bowled the ball from the previous game perfectly into the ball Rod was aiming at.

In the seventh round most people failed to notice Rod’s triple in the sixth turn, to beat David Appleton +26.  And by the time Charlotte and George played their delayed fourth round match, everyone else had gone to the pub, or was watching students abseiling down the turrets of Glasgow University.  So few people noticed Charlotte’s first triple.

Four people went through to play in the semi-finals later in the month: Malcolm O’Connell v Rod Williams, and John Surgenor v Charlotte Townsend.

Malcolm beat Rod, and John beat Charlotte, leaving a final (as expected) between John and Malcolm.

The Scottish Open Champion for 1999 was John Surgenor.

2000:

No report has been found.  In the semi-finals, Malcolm O’Connell beat Rod Williams 2-1 and John Surgenor beat David Appleton 2-0.  In the final, Malcolm beat John -5, +25, +26tp.

29 – 30 September, 2001 at Meadows West:

(Report by Fergus McInnes)

The finals of most of the SCA Championships were played as scheduled.  The weekend began with the Open semi-finals, in which Rod Williams beat Campbell Morrison in straight games +22, +26, while Brian Murdoch took David Appleton to three games but David had a clear victory in the third to win +24, -4, +25.

On Sunday morning David took the first game of the Open final against Rod, but Rod fought back and won twice to take the Moffat Mallet for the fifth time -15, +14, +26.

2002:

No report has been found.  In the final, John Surgenor beat Campbell Morrison +25, +24.

2003:

This was the first year of the new format for the Scottish Open.

This report is already on the website.

2004:

This report is already on the website.

2005:

This report is already on the website.

2006:

This report is already on the website.

2007:

No report has been found.

2008:

This report is already on the website.

2009:

This report is already on the website.

2010:

No report has been found.

2011:

This report is already on the website.

2012:

This report is already on the website.

 

 

Results:

1968:    Semi-finals: 
Dr R.F.O. Kemp (Edinburgh) beat Dr J.O’D. Alexander (Glasgow) +20
A.I. Milne (Edinburgh) beat P.J.R. Crawford (Glasgow) +8
Final: 
Dr Kemp beat A.I. Milne +19 

1969:     No report has been found.  Michael Heap beat J.O. Alexander in the Final.

1970:     No report has been found.  Michael Heap won; no runner-up recorded; did he win both Draw and Process?

1971:     No report has been found.  David Nichols beat Bob Duncan in the Final.

1972:     No report has been found.  Michael Heap beat Ian Wright in the Final.

1973:     No report has been found.  J. Rose beat R.M. Milne in the Final.

1974:     Semi-finals: 
Stephen Wright beat Lewis Middleton +13
Bob Duncan beat Bill Spalding +20
Final: 
Stephen Wright beat Bob Duncan +21

1975:     Semi-finals: 
David Nichols beat Bob Maclean +2
Bill Spalding beat Jack Norton +2T
Final: 
David Nichols beat Bill Spalding +8

1976:     Semi-finals: 
Stephen Wright beat Jack Norton +17
David Nichols beat Mrs Vera Macpherson +23
Final: 
Stephen Wright beat David Nichols +20

1977:     Semi-finals: 
R.N. Maclean beat R. Milne +21
Jack Norton beat David Nichols +3
Final: 
Jack Norton beat Bob Maclean +12

1978:     Final: 
Stephen Wright beat Bob Maclean

1979:     Winner:
Stephen Wright won both Draw and Process

1980:    Final: 
Bob Maclean beat Ian Wright

1981:     Final: 
Bob Maclean beat Ewen Mackenzie-Bowie +23

1982:    Draw Final: 
Bill Spalding w/o Bob Maclean (ill)
Process Final: 
Rod Williams beat Ian Wright +14
Final: 
Rod Williams beat Bill Spalding +17

1983:    Draw Final: 
Bill Spalding beat Nick Hyne +12
Process Final: 
Nick Hyne beat Bill Spalding +17
Final: 
Bill Spalding beat Nick Hyne +17

1984:    No details have been found
Winner:
Bill Spalding

1985:     Draw Final: 
Bill Spalding beat John Surgenor +11
Process Final: 
Bill Spalding beat John Surgenor +6
Winner: 
Bill Spalding won both Draw and Process

1986:    Final:
George Anderson beat Alasdair Adam +9T (24-15)

1987:     Draw Final:
David Warhurst beat George Anderson +13
Process Final:
John Surgenor beat Bill Spalding +18
Final:
David Warhurst beat John Surgenor +6

1988:    Winner: 
John Surgenor won both Draw and Process

1989:    Draw:
Round 1:

John Hearnshaw beat Malcolm Smith +22
Corla van Griethuysen beat George Anderson +14
Fred Mann w/o Ian Wright
Rod Williams beat David Warhurst +15
Round 2:
John Hearnshaw beat Corla van Griethuysen +17
Rod Williams beat Malcolm O’Connell +24
John Surgenor beat Dave Arnot +20
Round 3:
Fred Mann beat John Hearnshaw
Rod Williams beat John Surgenor
Draw Final:
Rod Williams beat Fred Mann +16
Process:
Round 1:

Malcolm O’Connell beat Fred Mann +15
John Surgenor beat John Hearnshaw +14
Dave Arnot w/o Ian Wright
Round 2:
George Anderson beat Malcolm O’Connell +1T
John Surgenor beat Rod Williams +2
Corla van Griethuysen beat Dave Arnot +26
David Warhurst beat Malcolm Smith +11
Round 3:
John Surgenor beat George Anderson
Corla van Griethuysen beat David Warhurst
Process Final:
John Surgenor beat Corla van Griethuysen +11
Final:
John Surgenor beat Rod Williams +1
Third Place:
Corla van Griethuysen beat Fred Mann +9

1990:    Final:
John Surgenor beat Corla van Griethuysen

1991:     Final:
John Surgenor beat Rod Williams

1992:     Final:
Jeremy Dyer beat David Appleton

1993:     Final:
John Surgenor beat Jeremy Dyer

1994:     Qualifying Swiss:
No records have been found, except that Colin Dinwoodie beat George Anderson +1T in the final qualifying round to reach the best-of-three final stages
Semi-finals:
John Surgenor beat Alastair Hunter (including one tp)
Jeremy Dyer beat Colin Dinwoodie
Final:
John Surgenor beat Jeremy Dyer +5, +16

1995:     Draw:
Round 1:
John Surgenor beat Corla van Griethuysen +14
David Appleton beat Tony Brightman +6
Jeremy Dyer beat Malcolm O’Connell +12
Rod Williams beat Fred Mann +24
Round 2:
John Surgenor beat David Appleton +18
Jeremy Dyer beat Rod Williams +2
Draw Final:
John Surgenor beat Jeremy Dyer +8
Process:
Round 1:
Jeremy Dyer beat David Appleton +26
David Appleton beat Rod Williams +17
Malcolm O’Connell beat John Surgenor +3
Tony Brightman beat Fred Mann +16
Round 2:
Jeremy Dyer beat Corla van Griethuysen +26tp
Malcolm O’Connell beat Tony Brightman +17
Process Final:
Jeremy Dyer beat Malcolm O’Connell +24
Final:
John Surgenor beat Jeremy Dyer -12, +5, +26tp

1996:     Block A:

 

RW

JS

GA

DA

FM

wins

points

Rod Williams

 

+4

+8

+17

+21

4

+50

John Surgenor

-4

 

+17

+?

+?

3

+?

George Anderson

-8

-17

 

-18

+?

1

?

David Appleton

-17

-?

+18

 

?

?

?

Fred Mann

-21

-?

-?

?

 

?

?

              Block B:

 

MOC

AC

BM

CM

wins

points

Malcolm O’Connell

 

+23

-2

+?

2

+?

Andy Campbell

-23

 

+15

+13

2

+5

Brian Murdoch

+2

-15

 

+7

2

-6

Campbell Morrison

-?

-13

-7

 

0

-?

              Final:  Rod Williams beat Malcolm O’Connell -2, +2, +14

1997:     Qualifying round:
Rod Williams beat Andy Campbell +17, Charlotte Townsend +26
John Surgenor beat Charlotte Townsend +19, George Anderson +24
Andy Campbell beat Brian Murdoch +3
Semi-finals: 
Rod Williams beat Brian Murdoch +26, +17
Andy Campbell beat John Surgenor +22, -17, +7
Final:
Rod Williams beat Andy Campbell +14, -8, +26

1998:     Qualifying round: 
John Surgenor (5) beat Malcolm O’Connell +4, Charlotte Townsend +18, Rod Williams +3, Brian Durward +22, George Anderson +13
Malcolm O’Connell (4) beat Charlotte Townsend +3, Rod Williams +22, Brian Durward +15, George Anderson +21
Charlotte Townsend (2) beat Rod Williams +13, George Anderson +18
Rod Williams beat (2) Brian Durward +25, George Anderson +6T
Brian Durward (2) beat Charlotte Townsend +12, George Anderson +18
George Anderson (0)
Semi-finals:  
Rod Williams beat John Surgenor +11, -23, +10
Malcolm O’Connell beat Charlotte Townsend +4, +15
Final: 
Rod Williams beat Malcolm O’Connell +3, +3

1999:     Qualifying round: 
John Surgenor (6) beat Malcolm O’Connell +8, Rod Williams +26, Charlotte Townsend +25, George Anderson +20, David Appleton +26, Brian Durward +19
Malcolm O’Connell (5) beat Rod Williams +23tp, Charlotte Townsend +5, George Anderson +25tp, David Appleton +7tp, Brian Durward +8
Rod Williams (4) beat Charlotte Townsend +11, George Anderson +18, David Appleton +26tp, Brian Durward +8
Charlotte Townsend (3) beat George Anderson +26tp, David Appleton +17, Brian Durward +17
George Anderson (2) beat David Appleton +2T, Brian Durward +1T
David Appleton (1) beat Brian Durward +1T
Brian Durward (0)
Semi-finals: 
Malcolm O’Connell beat Rod Williams w/o
John Surgenor beat Charlotte Townsend +18, +24
Final: 
John Surgenor beat Malcolm O’Connell +4, +17

2000:     Qualifying round: 
John Surgenor beat Malcolm O'Connell +25, Brian  Durward +25, Campbell Morrison +15, Duncan Reeves +26
David Appleton beat Rod Williams +17, Brian Durward +14tp, Campbell Morrison +9, Duncan Reeves +24
Malcolm O'Connell beat David Appleton +4, Charlotte Townsend +22, Tony Foster +18, Jamieson Walker +22
Rod Williams beat John Surgenor +13, Charlotte Townsend +23, Tony Foster +8, Jamieson Walker +7
Campbell Morrison beat Charlotte Townsend +1T, Tony Foster +16, Jamieson Walker +19
Charlotte Townsend beat Brian Durward +8, Duncan Reeves +25
Jamieson Walker beat Brian Durward +13, Duncan Reeves +15
Tony Foster beat Duncan Reeves +19
Brian Durward beat Tony Foster +16
Semi-finals: 
Malcolm O’Connell beat Rod Williams -8, +16, +15
John Surgenor beat David Appleton +18, +19
 Final: 
Malcolm O’Connell beat John Surgenor -5, +25, +26tp

2001:

Qualifying round

RW

BM

DA

CM

TB

BD

Wins

Rod Williams

 

+17

+4

+16

+3

+22

5

Brian Murdoch

-17

 

+17

+17

+11

+3

4

David Appleton

-4

-17

 

+15

+22

+5

3

Campbell Morrison

-16

-17

-15

 

+9

+10

2

Tony Brightman

-3

-11

-22

-9

 

+10

1

Brian Durward

-22

-3

-5

-10

-10

 

0

Semi-finals:     Rod Williams beat Campbell Morrison +22, +26
          David Appleton beat Brian Murdoch +24, -4, +25

Final:              Rod Williams beat David Appleton  -15, +14, +26

2002:

Qualifying round (incomplete because of flooding)

JS

CM

BC

SM

Wins

John Surgenor

 

+23

+17, +22

+14

4

Campbell Morrison

-23

 

-11, +3T

+25, +18

3

Brian Durward

-17, -22

+11, -3T

 

+14

2

Stuart McKendrick

-14

-25, -18

-14

 

0

Final:              John Surgenor beat Campbell Morrison +25, +24

From 2003, the format was changed to the Open Championship

2003:     First round: 
Dave Nick beat Tony Foster +20, +26tp
Chris Dent beat Bruce Rannie +20, +26
Bob Burnett beat Charlotte Townsend +24tp, +24
John Surgenor beat Rod Williams +8, w/o
Semi-finals: 
Chris Dent beat Dave Nick +16tp, +3
Bob Burnett beat John Surgenor +13tpo, +3
Final: 
Bob Burnett beat Chris Dent +24, -17, +26

Plate:
Bruce Rannie beat Tony Foster +20
Tony Foster beat Charlotte Townsend +16
Dave Nick beat Charlotte Townsend +6tpo
Bruce Rannie beat Tony Foster +26
Tony Foster beat Charlotte Townsend +16
Plate Final: 
Dave Nick beat Bruce Rannie +2

2004:     First round:  
Don Gaunt beat Fergus McInnes +7T (22-15)
Brian Murdoch beat David Appleton +7
Dave Nick beat Bill Spalding +26tp
Second round:
Bob Burnett beat Bruce Rannie +26tp, +15
Jonathan Kirby beat Tony Foster +12tpo, +26tp
Don Gaunt beat Brian Murdoch +20, -5, +4
Dave Nick beat John Surgenor +26tp, +10
Semi-finals:  
Jonathan Kirby beat Bob Burnett +24tp, +12tpo
Dave Nick beat Don Gaunt +19tp, +26
Final: 
Jonathan Kirby beat Dave Nick +3, +9tpo, +18

Plate: 
Winner:  Bob Burnett
David Appleton beat Bill Spalding +16
Bruce Rannie beat Fergus McInnes +10
John Surgenor beat Bill Spalding +25tp
David Appleton beat John Surgenor +17
Fergus McInnes beat Bill Spalding +16
Bob Burnett beat Dave Nick +12tpo
Jonathan Kirby beat Bruce Rannie +17
Bob Burnett beat Brian Murdoch +18
Jonathan Kirby beat David Appleton +26tp
John Surgenor beat Fergus McInnes +4
Bruce Rannie beat Bill Spalding +22tp
Bob Burnett beat David Appleton +17tp
David Appleton beat Fergus McInnes +22
Brian Murdoch beat Bill Spalding +18
Don Gaunt beat Bruce Rannie +17
Don Gaunt beat Bob Burnett +14otp
John Surgenor beat Brian Murdoch +16
Bob Burnett beat Bill Spalding +25

2005:     First round:  
Dave Nick beat Jonathan Bowen +18
Jenny Williams beat Fergus McInnes +13tp
Chris Dent beat David Appleton +10
Second round:
Jonathan Kirby beat Bruce Rannie +23, +19
Dave Nick beat Jenny Williams +14, +3tp
Chris Dent beat Ian Lines -5tp, +17, +14otp
David Openshaw beat Bob Burnett +7, +15
Semi-finals:  
Jonathan Kirby beat Dave Nick +26tp, +14tp
David Openshaw beat Chris Dent -5, +17tp, +15tp
Final:
Jonathan Kirby beat David Openshaw -9, +26tp, +16tp

Plate:
Jonathan Bowen beat Fergus McInnes +9
Jenny Williams beat Jonathan Bowen +12
Bob Burnett beat Bruce Rannie +24
Bruce Rannie beat Fergus McInnes +21
Bob Burnett beat Jonathan Bowen +16
Jenny Williams beat Jonathan Kirby +22
Jonathan Kirby beat Jonathan Bowen +24tp
Bruce Rannie beat Dave Nick +1
Ian Lines beat Fergus McInnes +14tp
Dave Nick beat Fergus McInnes +21
Jenny Williams beat Bruce Rannie +3
Bob Burnett beat Ian Lines +14
Jonathan Bowen beat David Appleton +23
Ian Lines beat Jonathan Bowen +17tp
Ian Lines beat Dave Nick +23tp
Fergus McInnes beat Jonathan Bowen +12
Plate KO: 
Bob Burnett beat Dave Nick +20
Jenny Williams beat Chris Dent +17
Final:
Jenny Williams beat Bob Burnett +26tp

2006:     First round:  
David Openshaw beat Ray Lowe +24
Martin Murray beat David Appleton +17
Dave Nick beat Martin Stephenson +22
Bob Burnett beat Brian Murdoch +21
David Magee beat Fergus McInnes +26
Chris Dent beat Joern Vinnen +26
Second round:
David Openshaw beat Martin Murray +24, +25tp
Dave Nick beat Bob Burnett -26tp, +1, +20
David Magee beat Chris Dent +6, +26tp
Samir Patel beat Bruce Rannie -13, +20, +9
Semi-finals: 
David Openshaw beat Dave Nick +21tp, +13
Samir Patel beat David Magee +3tp, +25tp
Final: 
David Openshaw beat Samir Patel +15, -17, +19

Plate:
Chris Dent beat Martin Murray +26
Fergus McInnes beat Ray Lowe +12
Brian Murdoch beat Joern Vinnen +14
David Appleton beat Joern Vinnen +10
Ray Lowe beat Martin Stephenson +24
Brian Murdoch beat Fergus McInnes +11
Martin Murray beat Bob Burnett +4tp
Bruce Rannie beat Chris Dent +6
Ray Lowe beat Joern Vinnen +9
Chris Dent beat Dave Nick +18tp
Bob Burnett beat Martin Stephenson +24
Fergus McInnes beat Martin Murray +14
Joern Vinnen beat Martin Stephenson +13
Bob Burnett beat Joern Vinnen +20
Bob Burnett beat Fergus McInnes +8
Ray Lowe beat Appleton +16
Chris Dent beat Ray Lowe +26tp
Brian Murdoch beat David Appleton +10
Plate KO:  
Round 1:
Chris Dent beat Bob Burnett +4
Bruce Rannie beat Brian Murdoch +5
Semi-finals:
Dave Nick beat Chris Dent +23
Bruce Rannie beat David Magee
Final:
Bruce Rannie beat Dave Nick +18

2007:     First round:
David Openshaw beat James Hopgood +23
Andrew Symons beat Martin Stephenson +19
Martyn Prins beat Dave Nick +4
Ray Lowe beat Fergus McInnes +11
Chris Dent beat David Appleton +17
Bob Burnett beat Bill Spalding +14
Second round:
David Openshaw beat Fergus McInnes* +13, +17tp
Chris Dent beat Peter McDermott +2, +26
Bob Burnett beat Ray Lowe +25, -11, +15
Andrew Symons beat Martyn Prins +13, +7
(* Fergus McInnes was drawn at random from the first-round losers because David Magee, scheduled for a first-round bye, was unable to get to Edinburgh because of adverse weather across SW England)
Semi-finals
Chris Dent beat David Openshaw –5, +11, +24
Bob Burnett beat Andrew Symons +24, +17stp
Final:
Bob Burnett beat Chris Dent +17, +14

Plate:  
Bill Spalding beat Martin Stephenson +7
David Appleton beat James Hopgood +24
Dave Nick beat James Hopgood +14
David Appleton beat Bill Spalding +11
Dave Nick beat Martin Stephenson +15tp
Martin Stephenson beat Fergus McInnes +4tp
Peter McDermott beat James Hopgood +14
Martin Stephenson beat Peter McDermott +1
Dave Nick beat Martyn Prins +13tp
David Appleton beat Martyn Prins +19
Ray Lowe beat James Hopgood +2
Dave Nick beat Ray Lowe +15tp
Ray Lowe beat Martin Stephenson +6
James Hopgood beat Fergus McInnes +10
Fergus McInnes beat Martyn Prins +8 (18-point game)
Plate KO: 
Dave Nick beat David Appleton +3
Ray Lowe beat Martin Stephenson +6
Final:
Ray Lowe beat Dave Nick +15

2008:     First round:  
David Openshaw beat Duncan Reeves +24tp
Martin Stephenson beat Alan Wilson +17
Jane Shorten beat Bill Spalding +5
Martyn Prins beat Ray Lowe +3
Fergus McInnes beat Derek Watts +12T (23-11)
Bob Burnett beat Campbell Morrison +9 
Second round: 
David Openshaw beat Martin Stephenson +17, -17tp, +26tp
Jane Shorten beat Martyn Prins +9, +21
Dave Nick beat James Hopgood -1, +25, +4
Bob Burnett beat Fergus McInnes +13, +24 
Semi-finals:  
David Openshaw beat Jane Shorten +25tp, +23tp
Dave Nick beat Bob Burnett +17, -16tp, +26 
Final: 
Dave Nick beat David Openshaw +15, -10, -26tp, +16, +11

Plate:
Alan Wilson beat Duncan Reeves +25
Derek Watts beat Campbell Morrison +16
Ray Lowe beat Bill Spalding +12
Alan Wilson beat Derek Watts +2
Campbell Morrison beat Duncan Reeves +24
Fergus McInnes beat Ray Lowe +8
Bill Spalding beat Martyn Prins +5
Martin Stephenson beat James Hopgood +5
Alan Wilson beat Campbell Morrison +10
Ray Lowe beat Derek Watts +16
Martyn Prins beat Duncan Reeves +20
Campbell Morrison beat Jane Shorten +19
Fergus McInnes beat Alan Wilson +3
Martyn Prins beat Campbell Morrison +24
Bob Burnett beat Derek Watts +5
Ray Lowe beat Campbell Morrison +5
Derek Watts beat Duncan Reeves +16
Martin Stephenson beat Duncan Reeves +23
Plate KO:  
Qualifying play-off:
James Hopgood beat Ray Lowe +13
Round 1:
James Hopgood beat Alan Wilson +16
Martin Stephenson beat Fergus McInnes +15
Semi-finals:
James Hopgood beat Jane Shorten +23
Bob Burnett beat Martin Stephenson +14
Final:
James Hopgood beat Bob Burnett +16

2009:     First round:
Dave Nick beat Alan Wilson +23tp
Campbell Morrison beat Bill Spalding +8T(23-15)
Bryan Sykes beat Jane Shorten +11T(15-4)
James Hopgood by Keith Roberts +22
Bob Burnett beat Fergus McInnes +9
Derek Watts beat Ray Lowe +12
Second round:
Dave Nick beat Campbell Morrison +4, +26tp
James Hopgood beat Bryan Sykes +22, +26tp
Bob Burnett beat Derek Watts +16, +26tp
Martin Stephenson beat Andrew Winn +17, +15
Semi-finals: 
Dave Nick beat James Hopgood +20tp, +10
Bob Burnett beat Martin Stephenson +16, -10tpo, +5
Final: 
Bob Burnett beat Dave Nick -2, +3otp, +17, +13

Plate:  
Bill Spalding beat Alan Wilson +17
Jane Shorten beat Keith Roberts +16
Fergus McInnes beat Ray Lowe +24
Andrew Winn beat Campbell Morrison +26tp
Bill Spalding beat Jane Shorten +16
Alan Wilson beat Keith Roberts +2T(14-12)
Bryan Sykes beat Derek Watts +5
Andrew Winn beat Fergus McInnes +19
Campbell Morrison beat Ray Lowe +12T(23-11)
Keith Roberts beat Bill Spalding +1T(20-19)
Fergus McInnes beat Alan Wilson +5T(22-17)
Andrew Winn beat Bryan Sykes +17tp
Derek Watts beat Jane Shorten +22
Andrew Winn beat Bill Spalding +1T(23-22)
Bryan Sykes beat Keith Roberts +21
James Hopgood beat Alan Wilson +23
Andrew Winn beat James Hopgood +17tp
Fergus McInnes beat Bill Spalding +9
Campbell Morrison beat Derek Watts +13
Campbell Morrison beat Bryan Sykes +17
Ray Lowe beat Alan Wilson +23
Jane Shorten beat Alan Wilson +7
Derek Watts beat Keith Roberts +22
James Hopgood beat Bryan Sykes +17tp
Plate Final: 
Andrew Winn beat Fergus McInnes +17tp

2010:     First round: 
Campbell Morrison beat Robert Fletcher +9
Malcolm Fletcher beat Ray Lowe +12
Andrew Winn beat Alan Wilson +26
Greg Fletcher beat Rosemary Graham +26
Kevin Beard beat Jane Morrison +26
James Hopgood beat Martin Stephenson +10
Second round: 
Malcolm Fletcher beat Campbell Morrison -24tp, +26tp, +3stp
Greg Fletcher beat Andrew Winn +17tp, -13, +26tp
James Hopgood beat Kevin Beard -3, +21tp, +16
Peter Landrebe beat Dave Nick +20, -17tp, +17tp
Semi-finals: 
Greg Fletcher beat Malcolm Fletcher +25, -26tp, +26tp
James Hopgood beat Peter Landrebe -26, +7, +17
Final:
Greg Fletcher beat James Hopgood +15tp, +18tp

Plate:           
Rosemary Graham beat Jane Morrison +23
Alan Wilson beat Ray Lowe +2T(24-22)
Robert Fletcher beat Martin Stephenson +12
Rosemary Graham beat Alan Wilson +4
Jane Morrison beat Ray Lowe +7
Robert Fletcher beat Dave Nick +17
Campbell Morrison beat Martin Stephenson +20
Dave Nick beat Rosemary Graham +8
Alan Wilson beat Jane Morrison +21
Martin Stephenson beat Ray Lowe +14
Robert Fletcher beat Andrew Winn +23tp
Campbell Morrison beat Dave Nick +26
Robert  Fletcher beat Alan Wilson +24
Kevin Beard beat Rosemary Graham +10qpo
Ray Lowe beat Andrew Winn +6
Martin Stephenson beat Jane Morrison +17
Dave Nick beat Alan Wilson +4
Robert Fletcher beat Kevin Beard +12
Campbell Morrison beat Rosemary Graham +25
Peter Landrebe beat Malcolm Fletcher +25
Martin Stephenson beat Rosemary Graham +1
Robert Fletcher beat Campbell Morrison +17
Kevin Beard beat Alan Wilson +26
Malcolm Fletcher beat Jane Morrison +25
Plate Final:
Robert Fletcher beat Peter Landrebe +26sxp

2011:     First round: 
James Hopgood beat Alan Wilson +26
Bill Spalding beat Brian Murdoch +1T (18-17)
Martin Stephenson beat Bob Burnett +17
Hamish McIntosh beat Fergus McInnes +1T (22-21)
Second round:   
James Hopgood beat Bill Spalding +26tp, +25
Hamish McIntosh beat Martin Stephenson +17, +24tp
Dave Nick beat John Levick +9, +13
Kevin Beard beat Jonathan Lamb +15tp, +3tp
Semi-finals:
Hamish McIntosh beat James Hopgood -17tp, +18, +22
Kevin Beard beat Dave Nick -26tp, +26tp, +4tp
Final:
Kevin Beard beat Hamish Hamilton -17tp, +12tpo, +26tp

Plate:
Bob Burnett beat Alan Wilson +3T (21-18)
Fergus McInnes beat Brian Murdoch +6T (21-15)
Fergus McInnes beat Bob Burnett +14
John Levick beat Alan Wilson +14
John Levick beat Bob Burnett +4
John Levick beat Jonathan Lamb +8
John Levick beat Fergus McInnes +7
Jonathan Lamb beat Burnett +14
Jonathan Lamb beat Fergus McInnes +17
Jonathan Lamb beat Alan Wilson +26
Jonathan Lamb beat Martin Stephenson +24tp
Martin Stephenson beat Bill Spalding +17
Alan Wilson beat Martin Stephenson +15
Dave Nick beat Martin Stephenson +26tp
Dave Nick beat Bill Spalding +17tp
Brian Murdoch beat Alan Wilson +15
Brian Murdoch beat Bob Burnett +5
James Hopgood beat Martin Stephenson +24
Bill Spalding beat Alan Wilson +9
Plate Final: 
James Hopgood beat Dave Nick +13

2012:    First round:
Paddy Chapman beat Alan Wilson +25tp
Brian Murdoch beat Bryan Sykes +15
Fergus McInnes beat Danny Johnston +4
Alison Sharpe beat John Surgenor +23
Bill Spalding beat Fiachra Carroll +22
James Hopgood beat Martin Stephenson +4T (23-19)
Second round:
Paddy Chapman beat Brian Murdoch +25sxp, +17
Alison Sharpe beat Fergus McInnes +15, +26
Miranda Chapman beat Jane Morrison +17tp, +26tp
James Hopgood beat Bill Spalding -20, +15, +17tp
Semi-finals:
Paddy Chapman beat Alison Sharpe +26tp, +13tpo
James Hopgood beat Miranda Chapman -6otp, +11tpo, +26tp
Final:
Paddy Chapman beat James Hopgood +26tp, +13tpo

Plate (Main Event games carried forward):
Danny Johnston (0 wins c/f, 5 wins/7) beat Alan Wilson +26, Martin Stephenson +15, John Surgenor +15, Alison Sharpe +25, Bill Spalding +18
Alison Sharpe (3 c/f, 4/7) beat Miranda Chapman +2
Brian Murdoch (1 c/f, 4/7) beat Fergus McInnes +15, Bill Spalding +14, John Surgenor +16
John Surgenor (0 c/f, 4/7) beat Alan Wilson +23, Fiachra Carroll +21, Bryan Sykes +19, Jane Morrison +12
Miranda Chapman (3 c/f, 3/6)
Fergus McInnes (1 c/f, 3/6) beat Alan Wilson +8, Fiachra Carroll +4
Martin Stephenson (0 c/f, 3/6) beat Fiachra Carroll +23, Brian Murdoch +5, Alan Wilson +11
Jane Morrison (0 c/f, 3/6) beat Alan Wilson +17, Fiachra Carroll +16, Bryan Sykes +12
Bryan Sykes (0 c/f, 2/5) beat Martin Stephenson +7, Bill Spalding +4
Bill Spalding (2 c/f, 2/7)
Fiachra Carroll (0 c/f, 1/7) beat Danny Johnston +9
Alan Wilson (0 c/f, 1/7) beat Fiachra Carroll +20

2013: