Edinburgh Tournament - Handicap Singles Consolation (Milne Trophy)

Handicap Singles unrestricted, Swiss (Milne Trophy)

Before 1975 there had not been a trophy for consolation events, which had been organised as ‘Y’ events from 1972.  In 1975 the Milne Trophy was donated by Mrs Milne, mother of past Edinburgh CC President Robert Milne, to Edinburgh CC for the winner of the consolation event for the 3-and-over handicap event.  However, in 1976 it was first used for the consolation event of the Big Handicap event, the Edinburgh Trophy, and has been ever since.

Roll of honour:

1969

Cmdr. J.E. Rowe (7)

1972       

D.I. Nichols

1973       

Mrs D.M. Aubrey (2)

1974       

A. Saalfeld (4)

1975       

J.E. Rowe (8)

1976       

V.M. Macpherson (7)

1977       

E. Mackenzie-Bowie (9)

1978       

E. Mackenzie-Bowie (4½)

1979       

G.L. Anderson (4)

1980       

A.D. Lamont  (8)

1981       

G.C. Roy (3)

1982       

R. ap W. Williams (1½)

1983       

P.W. Thompson (5½)

1984       

M.P.W. Smith (6½)

1985       

R. ap W. Williams (1½)

1986       

B. Hallam (½)

1987       

D.S. Warhurst (4½)

1988       

P.W. Thompson (3½)

1989       

J. Beech (6½)

1990       

I.H. Wright (4)

1991       

C.G. Waterfield (4½)

1992       

P. Smith (16)

1993       

N. Hicks (6)

1994       

N. Hicks (5)

1995       

M.J. O’Connell (1)

1996       

B.R.P. Murdoch (4½)

1997       

F.R. McInnes (12)

1998       

A.S. McKendrick (5)

1999       

P.J. Kirby (8)

2000       

J. Beech (1½)

2001       

J. Walker (8)

2002       

R. Parkins (5)

2003       

J.D. Seddon (9)

2004       

J.D. Seddon (9, then 7)

2005       

G.O. Brightwell

2006       

J.R. Hopgood

2007       

R.M. Stevens

2008       

J.M. Clark

2009       

J.R. Hopgood

2010       

H. Duguid

2011       

B.R.P. Murdoch

2012       

B. Cosford


 

Results:

1969:     Round 1:
D. Moorcraft (2½) beat J.O’D. Alexander (4) opponent retired on peg
Cmdr. J.E. Rowe (7) beat M.A. Brougham (7) +21
I. Forrester (9) w/o D.C. Caporn (½)
D.L. Lackie (10) beat Mrs C. Lackie (12) +10
Round 2:
Cmdr. J.E. Rowe beat D. Moorcraft +7
D.L. Lackie beat I. Forrester +15
Final:
Cmdr. J.E. Rowe beat D.L. Lackie +7

1972:     Winner:
Dr D.I. Nichols (no other details recorded)

1973:     Final: 
Mrs D.M. Aubrey (2) beat J. Shearer (8) +5

1974:     Round 1: 
J.C. McCulloch (9) beat Miss D. Morgan (3) +11
Round 2: 
Miss A.M. Murray (10) beat Mrs D. Brown (15) +1T
Mrs C.A. Rowe (8) beat J.C. McCulloch +19
P. Crawford (4.5) beat Mrs S. Russell (3) +23
A. Saalfeld (4) beat Mrs S. Willetts (9) +12
Semi-finals: 
Miss A.M. Murray beat Mrs C.A. Rowe +11
A. Saalfeld beat P. Crawford +16
Final: 
A. Saalfeld beat Miss A.M. Murray +10

              Z competition
Round 1: 
Miss D. Morgan (3) beat Mrs D. Brown (15) +4
C.J. Tait (9) beat Mrs S. Willetts (9) +3
Semi-finals: 
D. Willetts (6.5) beat Miss D. Morgan +26
Mrs V.M. Macpherson (9) beat C.J. Tait +3
Final: 
D. Willetts beat Mrs V.M. Macpherson +7

1975:     Round 1: 
D. Anderson (11) beat J.G. White (5) +17
Round 2: 
D. Anderson beat R. Forth (9)
C.J. Tait (9) w/o J. Ferguson
Final: 
David Anderson beat Jack Tait +6

1976:     Round 1: 
S. Tones (10) beat R.O. Calder (3) +2T
Mrs C.A. Rowe (6½) beat P.J. Barnes (5) +2T
Mrs D. Brown (11) beat Mrs H.R. Wright (13) +2T
J.C. Shearer (8) beat R. Forth (8) +13
Mrs V.M. Macpherson (7) beat R. Seiger (11) +12
D.C. Willetts (6) beat M.P.W. Smith (9) +9
Round 2: 
Mrs J.S. Morrison (14) w/o (S. Tones scr)
Mrs C.A. Rowe beat Mrs D. Brown +15
Mrs V.M. Macpherson beat J.C. Shearer +21
D.C. Willetts beat C.J. Tait +1T
Semi-finals: 
Mrs C.A. Rowe beat Mrs J.S. Morrison +18
Mrs V.M. Macpherson beat D.C. Willetts +14
Final: 
Mrs V.M. Macpherson beat Mrs C.A. Rowe +12

1977:     Round 1: 
R.C. Jones (11) beat J.C. McCulloch (9) +15T
R. Weyndling (11) beat I.H. Wright (-½) +3
R. Forth (7½) beat J.E. Rowe (6) +7
Mrs C.A. Rowe (5½) beat R. Williams (2) +7T
Round 2:
R. Fletcher (7) beat Mrs J.S. Morrison (14) +17
R.C. Jones beat R. Weyndling +6
R. Forth beat Mrs C.A. Rowe +15
E. Mackenzie-Bowie (9) beat C.J. Tait (6) +11
Semi-finals: 
R.C. Jones beat R. Fletcher +16
E. Mackenzie-Bowie beat R. Forth +16
Final: 
E. Mackenzie-Bowie w/o (R.C. Jones scr)

1978:     Main Event:
Round 1:
 
T.W. Smith beat C.J. Tait +12
A.D. Lamont beat Mrs V.M. Macpherson +12
R.E. Wallis beat R.O. Calder +16
Semi-finals: 
T.W. Smith beat A.D. Lamont +8
E. Mackenzie-Bowie beat R.E. Wallis +9
Final: 
E. Mackenzie-Bowie beat T.W. Smith +23

              ‘Z’ Event:
Round 1:
 
S.R.C. Malin beat L. Middleton +11
Mrs V.M. Macpherson beat C.J. Tait +11
Semi-final: 
S.R.C. Malin w/o
Mrs V.M. Macpherson beat R.O. Calder +11
Final: 
S.R.C. Malin beat Mrs V.M. Macpherson +7

1979:     Round 1: 
R. Williams beat C.J. Tait +16
Round 2: 
R. Wood beat P.G. Simpson +2
S.R.C. Malin beat A.D. Lamont +14
R. Williams beat Geo Anderson +14
G.L. Anderson beat R. Forth +16
Semi-finals: 
S.R.C. Malin beat R. Wood +5
G.L. Anderson beat R. Williams +14
Final: 
G.L. Anderson beat S.R.C. Malin +15

              ‘Z’ Event:
Round 1: 
Mrs M. Lauder beat R.O. Calder +22
Round 2: 
A.G.M. Hunter beat I.H. Wright +12
Mrs V.M. Macpherson w/o Mrs M. Lauder (scr)
Semi-finals: 
A.G.M. Hunter beat Mrs V.M. Macpherson +8T
C.J. Tait beat Geo Anderson +5T
Final: 
A.G.M. Hunter beat C.J. Tait +1T

1980:    Round 1: 
A.D. Lamont beat A. Ramsay +10
Mrs M. Lauder beat Mrs V.M. Macpherson +1
Round 2: 
G.C. Roy beat A.G.M. Hunter +7
A.D. Lamont beat C.I. Morrison +6T
Mrs M. Lauder beat L.J. Fotheringham +16
Mrs C.A. Rowe beat R. Forth +8
Semi-finals: 
A.D. Lamont beat G.C. Roy +1
Mrs M. Lauder beat Mrs C.A. Rowe +12
Final: 
A.D. Lamont beat Mrs M. Lauder +9

1981:     Round 1:
Geo Anderson beat A.D. Lamont +9T
Mrs C.A. Rowe beat Mrs G. Clark +1T
Round 2:
G.C. Roy beat F.R. Bishop +20
Mrs C.A. Rowe beat G. Anderson +1T
Mrs M. Wright beat C.J. Tait +13
J. Lomax beat R.O. Calder +20
Semi-finals:
G.C. Roy beat Mrs C.A. Rowe +21
Mrs M. Wright beat J. Lomax (opponent scratched on peg)
Final:
G.C. Roy beat Mrs M. Wright +12

1982:    Round 1: 
L. Fotheringham beat Mrs M. Wright +24
J.E. Rowe beat Miss McCord +9
Mrs C.A. Rowe beat Mrs G. Clark +13
Round 2: 
Mrs M. Lauder w/o
J.E. Rowe beat L. Fotheringham +10
Miss C.M. van Griethuysen beat Mrs C.A. Rowe +2T
R. Williams beat A.D. Lamont +22
Semi-finals: 
Mrs M. Lauder beat J.E. Rowe +7
R. Williams beat Miss C.M. van Griethuysen +7
Final: 
R. Williams beat Mrs M. Lauder +1T

              ‘Z’ Event:
Round 1: 
P. Thompson beat A.D. Lamont +13
Round 2: 
C.I. Morrison beat Mrs M. Wright +8
P. Thompson beat Mrs E. Scarr +5
Miss C.M. van Griethuysen beat Mrs G. Clark +4T
F. Mann beat G. Anderson +10
Semi-finals: 
C.I. Morrison beat P. Thompson +6
F. Mann beat Miss C.M. van Griethuysen +7T
Final: 
C.I. Morrison beat F. Mann +7

1983:    No details found in Bulletin 27 (April 1984)
Final: 
Peter Thompson beat Mona Wright

1984:    No details found
Winner:
Malcolm Smith

1985:     Qualifiers with three wins from Edinburgh Cup
Semi-finals:
R.ap W. Williams beat Mrs M. Fotheringham +8
C.G. Waterfield beat A.M. Ramsay +15
Final:
R.ap W. Williams beat C.G. Waterfield +18

              Remaining twelve players with two wins or fewer from Edinburgh Cup
‘Z’ Event:
Round 1: 

C.M. van Griethuysen beat G.N. Leech +15
D. Jesson-Dibley beat K.S. Hammond
Round 2:
W.G. Masterton beat M.P.W. Smith +8
C.M. van Griethuysen beat Mrs G.L. Clark +13
R. Hissett beat D. Jesson-Dibley +9
D. Warhurst beat Mrs M.G. Wright +8
Round 3:
C.M. van Griethuysen beat W.G. Masterton +15
R. Hissett beat D. Warhurst +5T
Final:
C.M. van Griethuysen beat R. Hissett +15

1986:    Round 1:
A.H.M. Adam beat Mrs C.A. Rowe +18
R.F. Ottley beat A.D. Lamont +13T
R. Williams beat F. Mann +1
B.G. Hallam beat A. Nisbet +4
N. Smith beat Mrs M.G. Wright +18
I.H. Wright beat Mrs G.L. Clark +16
D.R. Appleton beat A.G.M. Hunter +7T
D.S. Warhurst beat W.G. Masterton +13
Round 2:
A.H.M. Adam beat R.F. Ottley +1T
B.G. Hallam beat R. Williams +23
N. Smith beat I.H. Wright +23
D.S. Warhurst beat D.R. Appleton +2T
Round 3:
B.G. Hallam beat A.H.M. Adam +8
D.S. Warhurst beat N. Smith +12
Final:
B.G. Hallam beat D.S. Warhurst +7

              ‘Z’ event:
Round 1:

A.M. Ramsay beat Mrs M. Fotheringham +9
C.M. van Griethuysen beat D.C. Willetts +6
P.W. Thompson beat R. Hissett +12
A.D. Lamont beat Mrs C.A. Rowe +6T
F. Mann w/o A. Nisbet
Mrs M.G. Wright beat Mrs G.L. Clark +21
Round 2:
C.M. van Griethuysen beat A.M. Ramsay +15
P.W. Thompson beat A.D. Lamont +1T
F. Mann beat Mrs M.G. Wright +1T
W.G. Masterton beat A.G.M. Hunter +15
Round 3:
C.M. van Griethuysen beat P.W. Thompson +7
F. Mann beat W.G. Masterton +1T
Final:
F. Mann beat C.M. van Griethuysen +4T

1987:     Round 1:
Colin McArthur beat Mrs Jean Morrison +18
Paul Campion w/o Ian Wright
Niall Smith beat Miss Fiona McCoig +21
Dr Corla van Griethuysen beat Malcolm Smith +22
Mrs Mona Wright beat Mrs Christine Kerr +19
Bill Masterton beat Mrs Grace Clark +17
David Warhurst beat Ray Ottley +12
George Anderson beat Mrs Carol Rowe +11
Round 2:
Paul Campion beat Colin McArthur +9
Niall Smith beat Dr Corla van Griethuysen +11
David Warhurst beat George Anderson +8T
Round 3:
Niall Smith beat Paul Campion +17
David Warhurst beat Mrs Mona Wright +19
Final:
David Warhurst beat Niall Smith +17

1988:    Final:
Peter Thompson (3½) beat Brian Murdoch (10) +6

              ‘Z’ event:
Final:

Alastair Hunter (5½) beat Norman Hicks (7) +4

1989:    Round 1: 
R. Ottley beat A. Mann +17
J. Beech beat J. Hearnshaw +4T
A. Judge beat M. Lauder +5
M.J. O’Connell beat G. Anderson +26
P. George beat F. Mann +24
B.R.P. Murdoch beat R. Forth +13
B. Townsend beat M.G. Wright +10
R. Pirrie beat C.M. van Griethuysen +18
Quarter-finals: 
J. Beech beat R. Ottley +6T
A. Judge beat M.J. O’Connell +6
P. George beat M.J. O’Connell +22
R. Pirrie beat B. Townsend +15T
Semi-finals: 
J. Beech beat A. Judge +11
P. George beat R. Pirrie +19
Final: 
J. Beech beat P. George +3

1990:     No records have been found
Winner:
Ian Wright

1991:     No detailed results from the Swiss have been found
Final:
Charles Waterfield beat Roy Weaver

1992:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Peter Smith
Runner-up after a play off for second place:
Ralph Pirrie

1993:     No detailed results from the Swiss have been found
Semi-finals: 
Norman Hicks beat Allan Ramsay +15
David Shipston beat Stella Summers +3
Final: 
Norman Hicks beat David Shipston +20

1994:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Norman Hicks

1995:     Malcolm Smith beat Peter Smith +5T
Brian Murdoch beat Tony Mann +16
Andy Campbell beat Charlotte Townsend +6T
Faith Fewtrell beat Peter Thompson +2T
Pat McCann beat Michael Mills +8T
Donald Lamont beat Norman Hicks +1T
Nigel Gardner beat Andy Campbell +11
Brian Murdoch beat Peter Thompson +8T
Faith Fewtrell beat Malcolm Smith +7
Malcolm O’Connell beat Pat McCann +10
Peter Smith beat Michael Mills +15
Stuart McKendrick beat Jolyon Kay +2T
Malcolm Smith beat Charlotte Townsend +10
Peter Thompson beat Michael Mills +11
Donald Lamont beat Faith Fewtrell +11T
Norman Hicks beat Nigel Gardner +19
Andy Campbell beat Brian Murdoch +16
Malcolm O’Connell beat Bob Fewtrell +14
Jamieson Walker beat Malcolm Smith +4
Stuart McKendrick beat Pat McCann +10
Semi-finals:
Donald Lamont beat Stuart McKendrick +10
Malcolm O’Connell beat Jamieson Walker +6T
Final:
Malcolm O’Connell beat Donald Lamont +13T

1996:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Brian Murdoch

1997:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Fergus McInnes

1998:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Stuart McKendrick

1999:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Jonathan Kirby

2000:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
John Beech

2001:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Jamieson Walker

2002:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Rodney Parkins

2003:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
John Seddon

2004:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
John Seddon

2005:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Graham Brightwell

2006:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
James Hopgood

2007:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
R.M. Stevens

2008:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
John Clark

2009:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
James Hopgood

2010:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Hamish Duguid

2011:     No detailed results from the Swiss have been found
Winner:
Brian Murdoch

2012:     Winner:
Brian Cosford
Details of Swiss games:
Fergus McInnes beat Campbell Thomson +9, Roger Binks +7T (22-15)
Brian Cosford beat Roger Binks +1, Norman Hicks +26, Alan Wilson +26, Hamish Duguid +8T (19-11)
Hamish Duguid beat Roger Binks +4T (11-7), Campbell Thomson +4T (20-16), Norman Hicks +5, George Geis +2T (16-14), Jola Jurasinska +2T (21-19)
Alan Wilson beat George Geis +10, Jola Jurasinska +5, Roger Binks +9T (18-9), Brian Murdoch +10
Norman Hicks beat Jola Jurasinska +2, Alan Wilson +14, Brian Murdoch +10
Brian Murdoch beat George Geis +8
Campbell Thomson beat Brian Murdoch +12, Roger Binks +3T (11-8)
Jola Jurasinska beat Fergus McInnes +25, Roger Binks +4T (14-10)