European Team Championship 2007

28 June - 1 July 2007, Cheltenham

Scotland, represented by Bruce Rannie (captain), David Magee, James Hopgood and Jamieson Walker, finished fourth in the inaugural Mitsubishi Motors WCF / FEC European Teams Championship, held at Cheltenham from 28 June to 1 July.  Wales beat Jersey 3-0 in the final.  Sweden beat Germany in the Plate final for the countries who did not qualify for the main event quarter-finals.  Italy won the prize for the best performance by a mainland-Europe country.

Scotland, seeded fifth, qualified for the last eight in sixth place on countback behind Italy, having won all five block games but losing to England in the match against a seed, and to Wales in the match against the winner of the other block.  However, Scotland beat Ireland 2-1 in the quarter-finals, only to lose 2-1 to Jersey in the semi-finals.  Meantime Wales had beaten Italy in the quarter-finals, and England 2-1 in the semi-finals after a titanic Golf Croquet struggle between David Walters (Wales) and Ivor Brand (England).

Individual results:

Bruce Rannie P7 W5
David Magee P7 W5
James Hopgood P4 W3
Jamieson Walker P9 W3 (Golf Croquet, best-of-3 matches)

Block results:

Scotland (Magee, Rannie, Walker) beat Austria 2-1
(Rannie, Hopgood, Walker) beat Norway 3-0
(Magee, Hopgood, Walker) beat Sweden 3-0
(Magee, Rannie, Walker) beat Italy 2-1
(Rannie, Hopgood, Walker) beat Switzerland 3-0

Match against a seed:

(Magee, Hopgood, Walker) lost to England 0-3 (Stephen Mulliner beat David Magee with sixth-turn SXTP, Robin Brown beat James Hopgood with fifth-turn TP)

Match against winners of other block:

(Magee, Rannie, Walker) lost to Wales 0-3 (Ian Burridge beat David Magee 26TP, Cliff Jones beat Bruce Rannie 25TP)

Quarter-final:

(Magee, Rannie, Walker) beat Ireland 2-1 (David Magee beat Charlie von Schmieder +4, Bruce Rannie beat Gerard Healy +6)

Semi-final:

(Magee, Rannie, Walker) lost to Jersey 1-2 (David Magee beat Tony le Moignan +17, Sarah Burrow beat Bruce Rannie 24TP)

There was a consolation match against Belgium, the only country in the top eight Scotland had not played, in which the team of James Hopgood, Jamieson Walker and Martin Murray (GC) lost 1-2, James losing to John Swabey -4T, Jamieson losing to Pierre Beaudry -22, and Martin winning a long struggle against Tony Falcon-Uff 6-7, 7-3, 7-6.

Bruce Rannie

 

Full results
(supplied by Chris Williams)

Third match in each is Golf Croquet, first two are Association Croquet.

Round 1:
Scotland 2 Austria 1
David Magee beat Leopold Walderdorff +1
Bruce Rannie beat Martin Guntner +22
Jamieson Walker lost to Klaus Gollhofer 1-7, 1-7

Switzerland 2 Norway 1
Italy 3 Sweden 0
Isle of Man 3 Finland 0
Germany 3 Czech Republic 0
Wales 2 Belgium 1

Round 2:
Scotland 3 Norway 0
Bruce Rannie beat Roar Michalsen +20
James Hopgood beat Steinar Olsen +20
Jamieson Walker beat Birger Steine 7-4, 7-5

Germany 1 Belgium 2
Isle of Man 2 Czech Republic 1
Wales 3 Finland 0
Switzerland 3 Sweden 0
Italy 2 Austria 1

Round 3:
Scotland 3 Sweden 0
David Magee beat Jorgen Larsson +19
James Hopgood beat Joi Elebo +13
Jamieson Walker beat Ulf Soderberg 7-5, 7-2

Wales 3 Czech Republic 0
Germany 1 Isle of Man 2
Belgium 3 Finland 0
Italy 3 Switzerland 0
Austria 3 Norway 0

Round 4:
Scotland 2 Italy 1
David Magee beat Edoardo Lualdi +10
Bruce Rannie beat Andrea Pravettoni +22
Jamieson Walker lost to Gianni Leoncini 7-5, 5-7, 6-7

Wales 2 Germany 1
Belgium 2 Isle of Man 1
Czech Republic 3 Finland 0
Austria 2 Switzerland 1
Norway 2 Sweden 1

Round 5:
Scotland 3 Switzerland 0
Bruce Rannie beat Norman Eatough +13
James Hopgood beat Dave Underhill +2T (21-19)
Jamieson Walker beat Paul Samson 7-6, 7-6

Italy 3 Norway 0
Sweden 2 Austria 1
Jersey 3 Czech Republic 0
England 3 Germany 0
Ireland 3 Finland 0

Round 6:
England 3 Scotland 0
Stephen Mulliner beat David Magee +26sxp
Robin Brown beat James Hopgood +26tp
Ivor Brand beat Jamieson Walker 7-3, 7-4

Wales 2 Isle of Man 1
Germany 3 Finland 0
Belgium 2 Czech 1
Jersey 3 Italy 0
Ireland 2 Austria 1

Round 7:
England 3 Isle of Man 0
Jersey 3 Belgium 0
Ireland 1 Wales 2
Germany 1 Switzerland 2
Czech Rep 3 Norway 0
Finland 0 Sweden 3

Round 8:
Wales 3 Scotland 0
Ian Burridge beat David Magee +26tp
Cliff Jones beat Bruce Rannie +25tp
David Walters beat Jamieson Walker 7-4, 7-3

Belgium 1 Italy 2
Isle of Man 0 Austria 3
Jersey 3 Norway 0
England 3 Sweden 0
Ireland 3 Switzerland 0

Quarter-Finals:
Jersey 3 Austria 0
Tony Le Moignan beat Klaus Gollhofer +23tp
Sarah Burrow beat Leopold Walderdorff +16
Matt Burrow beat Martin Guntner 7-2, 4-7, 7-5

England 3 Belgium 0
Robin Brown beat John Swabey +24tp
David Foulser beat Tony Falcon-Uff +17
Ivor Brand beat Pierre Beaudry 7-6, 7-6

Wales 2 Italy 1
Ian Burridge beat Edoardo Lualdi +26tp
Chris Williams lost to Andrea Pravettoni -18
David Walters beat Gianni Leoncini 7-2, 7-4

Scotland 2 Ireland 1
David Magee beat Charles von Schmieder +4
Bruce Rannie beat Gerard Healy +6
Jamieson Walker lost to Evan Newell 4-7, 6-7

Semi-Finals:
Jersey 2 Scotland 1
Tony Le Moignan lost to David Magee -17
Sarah Burrow beat Bruce Rannie +24
Matt Burrow beat Jamieson Walker 7-5, 7-6

Wales 2 England 1
Ian Burridge beat Robin Brown +26
Chris Williams lost to David Foulser -3
David Walters beat Ivor Brand 7-6, 3-7, 7-5

Final:
Wales 3 Jersey 0
Ian Burridge beat Tony Le Moignan +10, -7, +18
Chris Williams beat Sarah Burrow +16, -2, +19
David Walters beat Matt Burrow 7-4, 2-7, 7-4, 5-7, 7-1

Plate Final:
Sweden 2 Germany 1
Simon Carlsson beat Bruno Hess +6
Joi Elebo lost to Wolfgang Usbeck -21
Jorgen Larsson beat Thomas Magin 7-3, 7-2