Edinburgh Tournament 2014 - results in full

RESULTS OF THE EDINBURGH TOURNAMENT, 4-9 AUGUST 2014


EVENT 1: Open Singles (Advanced Play)
The Cramond Cup

(Brian Murdoch and Graham Brightwell withdrew, and so the games involving them do not count towards determining the winner of the event. The scores from these games are shown in parentheses.)

 

JRH

MAS

JS

BRPM

AAW

FRM

GOB

NH

Wins

Points

J.R. Hopgood

 

+23

+23

(+9)

+12

+17

(+4TP)

+21

5 (+2)

+96 (+13)

M.A. Stephenson

-23

 

+4

 

+1T
(24-23)

+4

 

+11

4

-3

J. Surgenor

-23

-4

   

+11

+6

(+26)

+15

3 (+1)

+5 (+26)

(B.R.P. Murdoch)

(-9)

       

(+1T)
(20-19)

(+25)

(+22)

     (3)

     (+39)

A.A. Wilson

-12

-1T
(23-24)

-11

   

+21

(+11)

+23

2 (+1)

+20 (+11)

F.R. McInnes

-17

-4

-6

(-1T)
(19-20)

-21

   

+6T
(22-16)

1 (+0)

-42 (-1)

(G.O. Brightwell)

(-4)

 

(-26)

(-25)

(-11)

     

     (0)

     (-66)

N. Hicks

-21

-11

-15

(-22)

-23

-6T
(16-22)

   

0 (+0)

-76 (-22)

 


EVENT 2: Singles, Advanced Play
(handicap 4 and over)
The Ian H. Wright Trophy

 

IH

RAH

RD

JMD

JW

Wins

Points

I. Hall

 

+15

+4

+1T
(17-16)

+17

4

+37

R.A. Hawke

-15

 

+5

+12

+12

3

+14

R. Darling

-4

-5

   

+6

(1)

(-3)

J.M. Duguid

-1T
(16-17)

-12

   

+9T
(19-10)

(1)

(-4)

J. Walker

-17

-12

-6

-9T
(10-19)

 

0

-44

 

EVENT 3: Singles, Advanced Play with Bisques (handicap 8 and over)
The Silver Jubilee Salver

All play one another twice.

 

ACM

DJRH

JMJ

Wins

Points

A.C. Malcolm

 

+13
-9T (13-22)

+13
+20

3

+37

D.J.R. Houston

-13
+9T (22-13)

 

-4T (11-15)
+1T (12-11)

2

-7

J.M. Jurasinska

-13
-20

+4T (15-11)
-1T (11-12)

 

1

-30

 

EVENT 4: Handicap Singles, Full Bisques relative to a base of 12 (handicap 14 and over)
The Walter B. Laing Cup

Block A:

 

CH

RJB

LG

CEC

Wins

Points

C. Henderson

 

+8T
(19-11)

+6T
(19-13)

+17

3

+31

R.J. Binks

-8T
(11-19)

 

+8

+12T
(21-9)

2

+12

L. Gilpin

-6T
(13-19)

-8

 

+4T
(14-10)

1

-10

C.E. Clark

-17

-12T
(9-21)

-4T
(10-14)

 

0

-33

Block B:

 

CM

WS

GJG

RF

Wins

Points

C. Martin

 

+1T
(21-20)

+6

+15

3

+22

W. Strachan

-1T
(20-21)

 

+8

+14

2

+21

G.J. Geis

-6

-8

 

+11T
(24-13)

1

-3

R. Frith

-15

-14

-11T
(13-24)

 

0

-40


Final:
Charles Henderson beat Chris Martin +2T (15-13)

 

EVENT 5: Handicap Doubles (X)The Norton Wright Trophies

 

 

R. Frith & G.J. Geis

Frith & Geis +12

   

R. Darling & R.A. Hawke

Darling & Hawke +12T (25-13)

     

R.J. Binks & G.O. Brightwell

   

Martin & Wilson +3T (20-17)

 

C. Martin & A.A. Wilson

Martin & Wilson +7T (22-15)

     

J.M. Jurasinska & J. Walker

 

Martin & Wilson +19

   

A.C Malcolm & D. Young

       

R.T. Cross & M. Wardley

Cross & Wardley +12

     

L. Gilpin & F.R. McInnes

Gilpin & McInnes +5T (24-19)

   

C. Martin & A.A. Wilson +2T (16-14)

D.J.R. Houston & M.A. Stephenson

 

Gilpin & McInnes +8T (18-10)

   

I. Hall & N. Hicks

Inder & Wightman +8T (18-10)

     

R.W. Inder & V.S. Wightman

   

Gilpin & McInnes +9T (22-13)

 
 

C.M. Townsend & R. ap W. Williams

     
 

C.E. Clark & B.R. Durward

Clark & Durward +14T (22-8)

   
         
         
                                   

 

EVENT 5: Handicap Doubles (Y) The ECC Y Doubles Trophies

 

 

R.J. Binks & G.O. Brightwell

   

J.M. Jurasinska & J. Walker

Malcolm & Young +14

Malcolm & Young +1T (22-21)

 

A.C Malcolm & D. Young

     

D.J.R. Houston & M.A. Stephenson

   

A.C Malcolm & D. Young +10T (24-14)

I. Hall & N. Hicks

Houston & Stephenson +10

Houston & Stephenson +15

 
 

C.M. Townsend & R. ap W. Williams

   
                       

 

EVENT 6: Handicap Singles, Unrestricted (X)The Edinburgh Croquet Cup

 

Norman Hicks

         

Roger Binks

Norman Hicks +10

       
 

Ian Hall

Norman Hicks +1T (22-21)

     

Alan Wilson

   

Alan Wilson +1T (17-16)

   

Brian Murdoch

Alan Wilson +17

Alan Wilson +9T (25-16)

   

Jamieson Walker

Jamieson Walker +8

       

Lyn Gilpin

         

Charles Henderson

     

Alan Wilson +24

 

Graham Brightwell

Graham Brightwell +5T (23-18)

       

Fergus McInnes

Fergus McInnes +10

Fergus McInnes +18

   

David Houston

         

Jola Jurasinska

   

James Hopgood +20

   

James Hopgood

James Hopgood +24

James Hopgood +11

     

Brian Durward

John Surgenor +3

       

John Surgenor

         
                                   

 


 

EVENT 6: Handicap Singles, Unrestricted (Swiss)The Milne Trophy

Results in italic are carried over from Event 6X. The games for each player are not necessarily shown in chronological order, but the wins and the losses in any one column represent the same set of games.

The winner of Event 6X and those who played only in the knockout are shown in parentheses.

                     

won / played

( James

Hopgood )

WIN

WIN

WIN

   

loss

     

( 3 / 4 )

Graham

Brightwell

WIN

loss

WIN

WIN

3 / 4

( Alan

Wilson )

WIN

WIN

loss

WIN

loss

WIN

 

WIN

 

( 5 / 7 )

John

Surgenor

WIN

loss

WIN

 

WIN

WIN

 

loss

 

4 / 6

Fergus

McInnes

WIN

WIN

loss

WIN

 

loss

   

WIN

4 / 6

Roger

Binks

loss

 

WIN

WIN

 

loss

WIN

 

3 / 5

Norman

Hicks

WIN

loss

WIN

loss

         

2 / 4

( Jamieson

Walker )

WIN

loss

             

( 1 / 2 )

Charles

Henderson

loss

WIN

             

1 / 2

Jola

Jurasinska

loss

WIN

             

1 / 2

Brian

Murdoch

loss

WIN

1 / 2

Ian

Hall

WIN

loss

loss

loss

WIN

2 / 5

David

Houston

loss

loss

WIN

loss

WIN

       

2 / 5

Lyn

Gilpin

loss

loss

loss

loss

loss

WIN

WIN

   

2 / 7

Brian

Durward

loss

loss

loss

WIN

loss

loss

loss

loss

loss

1 / 9


Details of Swiss games:

Graham Brightwell beat Brian Durward +7, Ian Hall +1T (16-15)

Alan Wilson beat Brian Durward +8T (21-13)

John Surgenor beat Alan Wilson +24, Lyn Gilpin +11, Fergus McInnes +21

Fergus McInnes beat Lyn Gilpin +4, Brian Durward +4

Roger Binks beat Ian Hall +4, Brian Durward +23, John Surgenor +24

Charles Henderson beat David Houston +11T (21-10)

Jola Jurasinska beat Brian Durward +21

Brian Murdoch beat Norman Hicks +6T (24-18)

Ian Hall beat Lyn Gilpin +3T (22-19), Brian Durward +9

David Houston beat Lyn Gilpin +12, Alan Wilson +2T (17-15)

Lyn Gilpin beat Brian Durward +18, Roger Binks +2T (11-9)

Brian Durward beat David Houston +13

 

EVENT 7: Golf Croquet (Handicap Singles)
The Edinburgh Tournament Golf Croquet Plate

Block A:

 

CM

RAH

DF

CG

RF

RD

Wins

Scored

Net

Chris Martin

 

7

7

7

7

7

5

35

+19

Allan Hawke

5

 

3

7

7

7

3

32

+3

David Fell

3

7

 

5

7

7

3

29

+2

Catriona Graham

2

3

7

 

4

7

2

23

-9

Rachel Frith

4

5

5

7

   

(1)

(21)

(-4)

Bob Darling

2

4

5

6

   

(0)

(17)

(-11)

Block B:

 

MAS

GJG

JRH

NH

RSR

MF

Wins

Scored

Net

Martin Stephenson

 

6

7

7

7

7

4

34

+10

George Geis

7

 

7

6

3

7

3

30

+9

James Hopgood

5

6

 

7

7

7

3

32

+7

Norman Hicks

5

7

5

 

7

7

3

31

+6

Rosemary Saunders Robertson

3

7

3

3

 

7

2

23

-5

Myra Fell

4

3

3

0

4

 

0

14

-21

 

Final: Martin Stephenson beat Chris Martin 7-2



Lauder Bowl (player getting furthest without winning an event):
Fergus McInnes